Psiholozi Tara Kraft i Sarah Pressman sprovele su istraživanje kako bi pokazale da osmeh, čak i lažni, čini ljude srećnijim. U istraživanju je učestvovalo 169 osoba podeljenih u dve grupe. Svi su morali da stave štapiće u usta kojima će “izazvati” veštački osmeh. Prva grupa je imala “neutralni”, standardni poluosmeh, a druga široki, “osmeh od uva do uva”. Samo jednoj grupi ispitanika iz obe grupe rečeno je da se smeju.

Od učesnika studije zatim je zatraženo da obave određene aktivnosti, a za to vreme su autorke israživanja merile njihov puls, kao i nivo stresa.

Rezultati su pokazali da su osobe kojima je rečeno da se smeju imale niži puls i niži nivo stresa obavljajući određene zadatke, što se posebno odnosilo na grupu sa širokim osmehom. Čak i oni koji su imali blagi osmeh bili su manje pod stresom i lakše su obavljali zadatke od onih kojima nije rečeno da se smeju.

“Sledeći put kada se zaglavite u saobraćaju ili preživljavate bilo kakav oblik stresa, pokušajte da se nasmejete. Ne samo da će ovaj trik psihološki prevariti vaš mozak, nego ćete zapravo pomoći i zdravlju vašeg srca”, kaže Sarah Pressman.

U jednom drugom istraživanju razmatrana je veza između smejanja i depresije. Sproveli su ga dermatolog Eric Finzi i Norman Rosenthal profesor psihijatrije sa Georgetown Medical School. U istraživanju su učestvovale 74 osobe sa dijagnozom depresije.

Pola ispitanika je dobilo injekcije botoksa u području između obrva, kako bi se sprečilo mrštenje, a pola njih placebo inekciju koja zapravo nije uticala na mišiće lica.

Šest nedelja nakon dobijene injekcije, 52 posto osoba koje su primile placebo inekciju pokazale su manje simptoma depresije, što pokazuje kako osmeh na licu zaista pomaže u borbi sa depresijom.

Stručnjaci kažu da je osmeh, bio autentičan ili ne, u stanju da prevari naš mozak da misli o pozitivnim stvarima i podstakne ga na lučenje hormona sreće.