Ne samo da može da vam potroši sate i sate dragocenog vremena, već sudeći po istraživanju, Facebook može da bude loš i za emotivno zdravlje. Najnovije istraživanje pokazuje da gotovo polovina korisnika Facebook-a, što je više od pola milijarde nas rizikuje psihološka oboljenja koristeći sajt za špijuniranje bivših ljubavi.
 
Čak i ako ste se samo otišli na fejs da bacite pogled na fotografije sa venčanja vaše rođake ili slike bebe vašeg kolege, teško je zaustaviti se i ne otići na profil bivšeg partnera kada se njegovo/njeno lice pojavi na vašem timeline-u. Ako kliknete na profil i vidite ga/nju u zagrljaju sa drugom/drugim, ili jednostavno kako uživa u izlasku sa zajedničkim prijateljima, to može biti nož u srce.
 
Pre Twitter-a i Facebook-a, ili sajtova za postavljanje fotografija poput Instagrama, bila je potrebna ozbiljna posvećenost da biste špijunirali bivšeg/bivšu; peko prijatelja, ili tako što ste izlazili na mesta za koja znate da ih posećuju.
 
Ali sada možete konstantno da ih nadzirete, proveravajući gde su, šta rade i sa kim su, a to vam otežava da nastavite dalje, kaže Dr Tara Maršal, koja je vodila istraživanje.
 
Ona i njen tim su otkrili da su bivši partneri koji ostaju prijatelji na fejsbuku pod većim stresom i treba im više vremena da nastave dalje, u poređenju sa onima koji odmah “izbace” bivšeg dečka ili devojku iz prijatelja.
 
Gledanje šta bivši partner radi na fejsbuku može samo da produži patnju nakon raskida veze. Dakle, vreme je da pročistite tu listu prijatelja.
 
Photo: Flickr