Zašto drugim ljudima šaljemo linkove ili delimo određene tekstove na društvenim mrežama? Šta time želimo da postignemo, pitanje je na koje su sada odgovorili stručnjaci.

Istraživači sa Annenberg škole za komunikacije Univerziteta u Pennsylvaniji skenirali su mozgove ljudi u cilju otkrivanja toga šta se tačno događa u našem mozgu kada kliknemo opciju “podeli”. Naučnici su otkrili da su naši mozgovi veoma produktivni kada treba odgonetnuti koji sadržaj nas može pokazati u pozitivnom svetlu ili deljenjem ponuditi društvenu interakciju.

“Socijalna pripadnost je osnovna ljudska potreba i motivacija, dok je održavanje odnosa pokretač razmene informacija”, ističu autori ovog istraživanja. Dakle, istraživanja pokazuju da određene priče uglavnom delimo na društvenim mrežama zbog samopoboljšanja i drušvene promocije.

Rezultati su pokazali da se deljenje oslanja na osnovne ljudske motive za stvaranjem pozitivnih odnosa s drugim ljudima.

“Način odnosa prema drugima i formiranje društvenih grupa bili su veoma važni za ljudsku evoluciju. I još uvek je veoma važno da imamo pozitivne odnose s drugima”, rekao je vođa istraživanja Christin Scholz.

“Svaki pojedinac deli nešto iz različitih razloga. Neko će to podeliti kako bi nasmejao prijatelja, neko da bi postigao određeni cilj, a neko samo da bi imao pozitivan razgovor s drugom osobom”, rekao je Scholz ističući da je svakome ko nešto podeli zajednička želja za pozitivnim odnosima s drugima i da je to ono što su videli skenerom mozga.