Još od sedamedesetih godina naučnici pokušavaju da otkriju zašto se neki brakovi raspadaju, a neki ne.

Psiholog John Gottman misli da je najzad pronašao odgovore posle skoro 30 godina rada na ovom polju. I dosta su jednostavni zapravo. Njegovo istraživanje počinje 1986. godine kada je postavio takozvani The Love Lab (Ljubavnu laboratoriju). Na različite načine je ispitivao parove. Između ostalog skenirali su im mozak dok su razgovarali sa partnerima, bili pored njih ili samo mislili o vezi.

Gottman i njegov tim naučnika su zaključili da svi parovi mogu da se podele u dve grupe: gospodari – oni kojima ide dobro i katastrofe – oni kojima nikako ne ide u vezi.

Otkrili su da postoje vrlo jasne razlike između ove dve grupe. Ljudi iz grupe katastrofe su delovali mirno za vreme razgovora, ali instrumenti su pokazali drugačije činjenice. Oni su zapravo bili nervozni, srce im je radilo brže, znojili su se. Zapravo, bili su uznemireni u prisustvu svog partnera. Čekali su priliku da napadnu i spremali se za napad protivnika.

Sa druge strane, gospodari su bili na poprilično ravnodušni u prisustvu partnera. Bili su mirni ali dobro povezani. Čak i kada su se svađali pokazivali su iste signale.

Gottman kaže da su gospodari nekako izgradili klimu poverenja i intime u kojoj su se osećali sigurno i dobro.

U nastavku istraživanja koje je trajalo godinama, psiholozi su pozvali 130 parova i posmatrali ih kako rade normalne svari: kuvaju, čiste, slušaju muziku, jedu i pričaju.

Onda su otkrili da srećni parovi koriste različite prilike za povezivanje. Recimo, ukoliko on voli da posmatra ptice, reći će partnerki da pogleda lepu pticu u dvorištu. On nije samo komentarisao pticu, već je pozvao da učestvuje u aktivnosti koja je njemu značajna. Na taj način parovi se povezuju, odnosno uspešni parovi će
iskoristiti ovakve situacije za povezivanje.

Takođe, uspešni parovi će sve vreme aktivno ispitivati situacije u kojima se nalaze i truditi se da podrže partnera u skladu sa okolnostima.

Srećni parovi su podrška jedno drugom i grade kulturu poštovanja. Sa druge strane, oni nesrećni samo čekaju partnerove greške.

Važna osobina gospodara je ljubaznost koju pokazuju. Upravo ona će učiniti da se osećaju vredno, da osećaju da je drugom stalo i da ga razume.

"Ljubaznost ne znači da nećemo izražavati ljutnju. Ali ona određuje kako ćemo to uraditi", kaže Gottman.

Parovi katastrofe će reći: "Kasniš, koji je tvoj problem".

Gospodari će reći: "Znam da nisi ti kriv ali stvarno me nervira kada kasniš".

Psiholozi iz tima kažu da su upravo dve stvari ključne za srećne veze. To su ljubaznost i darežljivost. Gottman ističe da upravo ljubaznost vodi do darežljivosti.

To mogu da budu simbolični pokloni, malo signali pažnje i slično.

Uz sve, naučnici ističu da se ovakvi modeli ponašanja mogu naučiti.

Eto, sada znate sve…