Najzdravije je spavati na boku jer se na taj način telo čisti od štetnih materija koje se nakupljaju u organizmu tokom dana. Spavanje na boku je najzdravije jer smanjuje rizik od Alchajmerove i Parkinsonove bolesti kao i drugih neuroloških poremećaja, pokazuje istraživanje.

Poza pri spavanju povezuje se sa stanjem nerava. Iako se tokom noći obično promeni veći broj poza, jedna je dominantna, odnosno u njoj se provede najveći broj sati.

Zanimljivo je da većina ljudi spava bočno, što je najraširenija poza i kod životinja i upravo se taj način spavanja smatra najzdravijim jer uspešno čisti mozak od štetnih radikala koji se nakupljaju tokom dana, objašnjava vođa istraživanja Maiken Nedergaard, inače profesor neurologije.

Hemikalije koje se nakupljaju u mozgu tokom dana mogu ozbiljno da utiču na zdravlje ako se nakupe u velikoj količini, piše Huffington Post.

Spavanje na boku dobro je za disanje, loše za lice. Položaj fetusa ili spavanje na boku sprečava pojavu bolova u leđima zato što prati prirodnu zakrivljenost kičme. Najvažnije je da je glava u istoj ravni kao i telo, odnosno na jastuku, jer biste u suprotnom mogli iskriviti vrat i pokvariti držanje. Takođe, ovaj položaj olakšava disanje i napinjanje stomaka i ublažava gorušicu. To je i najbolji je izbor za sve one koji hrču, ali mana mu je ta što uzrokuje bore. Koža je stalno naslonjena na jastuk što uzrokuje gužvanje i pucanje.

Spavanje na stomaku

Dobro je za bol u donjem delu leđa, loše za kičmu i disajne puteve. Najbolji je izbor za zdravlje unutrašnjih organa, a pomaže i kod mršavljenja.  Međutim, ovaj položaj ne preporučuje se ljudima koji hrču zato što će samo pogoršati njihovo stanje. Jezik pada u donji deo grla i zatvara disajne puteve zbog čega je hrkanje još intenzivnije. Spavanje na stomaku dobro je za bol u donjem delu leđa, no loše za vrat.

Povremeno spavanje na stomaku ublažava bolove u donjem delu kičme jer smanjuje pritisak na diskove kičme. U tom slučaju može vam pomoći. Stručnjaci ističu da je ovaj položaj najriskantniji za leđa a glava je celo vreme u istom položaju što nepovoljno utiče na vratni deo kičme. Zato se stvara pritisak na nerve, zbog čega su nakon buđenja mogući trnci i gubitak osećaja u rukama i nogama.