Prepiranje u porodici, svađe, maltretiranja su danas normalna pojava. Ali ima situacija kada stvari izmaknu kontroli, e, onda se valja sačuvati. Stručnjaci ističu da su nefizički oblici zlostavljanja često štetniji od fizičkog. Pogotovo što je iz takvih veza teško pobeći. Ako ste zabrinuti ili niste sigurni da li ste maltretirana strana evo znakova koji će vam pomoći da je vreme da bežite glavom bez obzira.

Kontrolisano ponašanje

Obeležje svakog nasilnog ponašanja je želja da se kontroliše partner. Mnogi zlostavljači počnu s nižim nivoom kontrole, zahtevaju da znaju sve šta ste radili tokom dana, ne dozvoljavaju da negde idete sami ili čitaju vaše e-mailove. Reč je o zlostavljanju ako se svodi na kontrolu i ograničavanje vaših kretnji i aktivnosti. To često eskalira do tačke kada žrtva zlostavljanja ima osećaj kako više nema autonomiju unutar sopstvenog života.

Verbalno zlostavljanje

To je jedan od najčešćih oblika psihičkog zlostavljanja. Reči često mogu imati dugoročnije posledice od nasilja, a verbalni zlostavljači stručnjaci su u pronalaženju i iskorišćavanju slabosti i nesigurnosti. Iako svi s vremena na vreme kažu nešto zbog čega kasnije požale, ako vam partner retko daje komplimente, kritikuje svaku odluku koju donesete ili vas zove pogrdnim imenima, verovatno ste u vezi s verbalnim nasilnikom.

Izolacija

Zlostavljači partnerku žele da izoluju od prijatelja, saradnika, komšija, roditelja. U ranoj fazi veze to se može manifestovati na način da vam govori kako su svi ostali u vašem životu loši za vas, pokušavaju da ograniče kontakt s prijateljima i porodicom jer mu se ne sviđaju ili koristi ljubomoru kao oružje da ograniči prijateljstva s pripadnicima drugog pola. Kako zlostavljanje napreduje, žrtve počinju da se osećaju kao da nemaju na koga da se oslone osim na zlostavljača.

Finansijska kontrola

To je vrlo često u mnogim nasilnim vezama, a ponekad je i preteča porodičnog nasilja. Žrtva nema pravo da kontroliše sopstvene finansije. Mogu ohrabrivati žrtve da prestanu da rade, da drže sav novac na zajedničkom mestu ili da novac predaju zlostavljaču. To žrtvi ograničava samostalnost i odlzak.

Besni ispadi

Psihičko zlostavljanje često uključuje besne ispade od strane zlostavljača. Baca stvari po sobi, udara po zidovima ili ispoljava druga fizički preteća ponašanja ali ne udara žrtvu. Takvo ponašanje prisiljava žrtvu da se pokori zlostavljačevoj volji, da postane uplašena, a u nekim slučajevima može ih učiniti i žrtvom fizičkog zlostavljanja.

Nemojte patiti i plakati, skrivajući svoj problem. Godine prolaze a vama će biti sve gore. Izađite na svetlost dana i potražite pomoć. Na prvom mestu bi valjalo da znate, da niste vi krivi za zlostavljanje, da vaš partner ima psihičke probleme.