Naučnici su otkrili da bebe razaznaju emotivne signale koje dobijaju preko gugutavih zvukova i istih izraza lica.
 
Istraživanje je obavio isti tim naučnika koji je dokazao da bebe mogu osete raspoloženje pasa, majmuna, kao i emocije u klasičnoj muzici.
 
Prošle nedelje su britanski istraživači objavili da bebe stare samo dva meseca instiktivno znaju kada će ih neko maziti i uzeti u ruke pa smire i ukoče gorni deo tela da ih majke lakše podignu.
 
Pošto bebe ne mogu da verbalizuju da su gladne ili umorne one komuniciraju kroz emocije ili pokrete. Sa sedam meseci mogu da osete emocije odraslih, a kod članova bliže porodice već sa 6 meseci.
 
Da bi proverili reakcije beba na druge bebe, istraživači su postavili 40 njih ispred dva monitora od kojih jedan pokazuje snimak srećne bebe koja se smeje, a drugi tužne, namrštene.
 
Kada je zvuk ugašen, beba koja je učestvovala kao posmatrač je duže gledala snimak bebe sa pozitivnim izrazima lica.
 
Bebe su takođe mogle da povežu negativne zvuke sa snimkom tužne bebe. Ovi tonski snimci su pripadali trećoj bebi i nisu bili sinhronozovani sa pokretima beba u nijendom od snimaka. Ovo je prva studija ovakve vrste koja pokazuje sposobnosti novorođenčeta u tako ranom dobu.  
 
Bebe uče u prve dve i po godine više nego tokom čitavog života i od neprocenjive je važnosti ispitati kako i šta one uče i kako im to pomaže kod daljeg odrastanja.
 
Photo: Flickr