Elon Musk je biznismen, izumitelj, preduzetnik i investitor. I verovatno vanzemaljac, ili možda Bog, ali to nije bitno za ovu priču.

Rođen je u Pretoriji (Južnoafrička republika), gde je živeo do završetka srednje škole, a zatim se preselio u Kanadu sa 17 godina.

A onda je napravio Paypal, osnovao Tesla Motors i Space X. Planira da do 2030. kolonizuje Mars i napravi futuristički super-brzi transportni sistem Hyperloop.

I uz to se izgleda zabavlja sa Amber Heard.

Dakle, tip zna kako se rade stvari.

A u jednom intervjuu otkrio kako razmišlja i donosi važne odluke.

Stvar je u dve tajne, koje i nisu toliko komplikovane zapravo. Elon koristi tehniku Richard Feynman u kombinaciji sa prvim principima. Evo šta to znači.

Za početak, kaže da kada čitate ne bi trebalo da se trudite da zapamtite štivo po svaku cenu. Mnogo je važnije da ga razumete. A čim ga razumete automatski ćete ga i zapamtiti.

Druga stvar se tiče “prvih principa.”

Ukoliko niste znali prvi princip je osnovna, fundamentalna i najvažnija činjenica koja ne može da se dedukuje iz bilo koje druge pretpostavke.

Dakle, osnovna zakonitost iz koje proističu druga pravila.

Recimo prvi princip termodinamike objašnjava zakon očuvanja energije.

U filozofiji o prve principe postavio Aristotel. U matematici su to aksiomi i postulati. U razumevanju biologije prvi principi su u hemiji, a u psihologiji u neuronauci.

E pa Elon Musk smatra da se prvi principi mogu primeniti u bilo kojoj oblasti i bilo kada.

“Potrudite se da razumete fundamentalne principe”, kaže Musk.

On objašnjava i kako funkcioniše njegova logika. Recimo svi su smatrali da su baterije skupe i da će uvek biti skupe. Ali prvi princip bi bio: od čega su napravljene baterije i koliko koštaju materijali za njihovu izradu. Tako je otkrio da zapravo mogu da se naprave da budu jeftinije.

Ista logika može da se iskoristi za bilo koju dilemu, precizira Musk…