Skoro svi srednjoškolci, preciznije 95 posto je varalo da bi dobilo bolje ocene, pokazuje anketa u kojoj je učestvovalo skoro 4000 učenika u srednjim školama u Americi. Dobar deo učenika ističe da varanje nije ništa loše, već snalaženje. 
 
Međunarodni centar za akademsko poštenje Fakulteta Univerziteta Clemson u Južnoj Karolini započeo je takmičenje, u kome mogu da učestvuju i srednjoškolci i studenti. Oni bi trebalo da odgovore na jednostavno, hm, pitanje: “Kako je živeti u svetu bez poštenja!” Pobednici će biti bogato nagrađeni. 
 
O tome bi mogli da pišu i mnogi naši ministri i javne ličnosti, da pokažu svoje prave ili lažne diplome i da se ugledaju na svoje kolege u drugim zemljama i daju ostavke ako su varali.
 
Naravno, skrivanje istine nije domaći izum. Prošle godine direktor Školskog veća Toronta dao je ostavku jer su njegovi radovi i doktorat plagijat. Iz istih razloga je dala ostavku i nemačka ministarka obrazovanja Annette Schavan. 
 
Američki psiholozi kažu da mladi sve češće varaju jer je konkurencija ogromna i pod velikim su pritiskom da imaju što bolji uspeh po svaku cenu. Savremena tehnologija im je veliki pomagač a kad se osvrnu oko sebe, čoveče, pa nekako kao da ceo svet laže, političari, bankari, farmaceutska, prehramena industrija.