Verovatno i sami znate da mudrije odluke donosimo kada je reč o problemima drugih kojima želimo da pomognemo, nego kada treba da odlučimo o nečemu što nas se direktno tiče.

A upravo to je dokazalo i istraživanje naučnika Univerziteta u Mičigenu. Šta onda da radimo kada treba da donesemo sopstvenu odluku?

O svojim problemima i odlukama mislite iz perspektive treće osobe, dakle, kao da vas se sve to ne tiče baš mnogo, savetuje autor studije Igor Grosmen.

Grosmen i njegov tim ispitali su 100 ljudi, od kojih su svi u dugim ljubavnim vezama. Trebalo je da zamisle situaciju da ih partner prevari i situaciju u kojoj je njihovog najboljeg prijatelja prevario partner. Nakon toga je trebalo da kažu šta bi njihov prijatelj u toj situaciji trebalo da uradi, ali tako da problem sagledaju iz više perspektiva, razmisle o nekoliko mogućih ishoda i pronađu kompromis. Pokazalo se da su učesnici donosili mnogo mudrije odluke kada je trebalo da posavetuju prijatelja nego kada je trebalo da istu odluku donesu za sebe.

Da bi ispitali kako možemo donositi sopstvene pametne odluke, istraživači su sproveli još jedan eksperiment, sa grupom učesnika kojima je postavljeno isto pitanje – vi ili vaš prijatelj ste upravo prevareni, šta ćete uraditi? Odgovore je trebalo da daju "u svoje ime" – da stave sebe u takvu situaciju, razmisle zašto se tako osećaju… Polovini učesnika date su instrukcije da o problemu razmišljaju iz perspektive druge osobe – zašto se on/ona tako oseća.

Pokazalo se da osobe koje su problem posmatrale iz perspektive druge osobe mogu bolje da rasuđuju, razmotre situaciju iz nekoliko uglova i promisle o potencijalnim ishodima.

Dakle, možda najbolji način da donesete dobru odluku je da razmislite šta biste u takvoj situaciji savetovali prijatelju. photo: moyan brenn