Način na koji govorimo ne samo da utiče na to kako nas doživljavaju drugi ljudi, već naš jezik određuje i ponašanje nas samih.

Profesor Bernard Roth sa Standforda kaže da male promene u govoru mogu da pomognu da lakše ostvarimo ciljeve i budemo uspešniji. On predlaže i dve male promene.

1. ALI zamenite sa I

Pogledao bih film ALI moram da radim. Sigurno ste nekada rekli tako nešto. E pa profesor Roth kaže da bi ALI trebalo da zamenite sa I. Dakle kažite – Hoći da pogledam film i hoću da radim.

Objašnjenje je jednostavno. Kada koristimo reč ALI mi sebe nepotrebno stavljamo u konfliktnu situaciju. Zapravo sebe ograničavamo na samo jedan izbor iako vrlo verovatno takvog konflikta ni nema. Odnosno, moguće je i da pogledamo film ali i da istovremeno završimo posao.

Sa druge strane, kada kažete I vaš mozak zaključuje da je moguće da se urade obe stvari i tako će i donositi odluke.

2. MORAM zamenite sa ŽELIM

Roth kaže i da odmah izbacite MORAM iz rečnika. Umesto tog glagola koristite ŽELIM.

“Ova vežba je odlična da ljudi prihvate da su postupci posledica njihovih odluka. Čak i za stvari koje nisu prijatne”, objašnjava profesor. A tada će vam biti lakše da se suočite i sa teškim zadacima. Recimo vi učite nešto što vam je dosadno zato što ŽELITE da završite falkultet, a ne zato što MORATE da učite. Jasna vam je poenta.

Naučnik kaže da ove tehnike koje naziva dizajnersko razmišljanje efikasno pomažu vašem mozgu da se lakše suoči sa različitim izazovima.