Mit 1: Trebalo bi da isisaš otrov zmije
Činjenice: Otrov iz ujeda odmah ulazi u krvotok i nećete moći da ga zaustavite sisanjem. Zapravo samo rizikujete da progutate otrov. Umesto toga podvežite ud i probajte da usporite tok krvi.

Mit 2: Pravite se mrtvi ako vas napadne medved
Činjenice: Zapravo bi trebalo da ćutke probate da se udaljite od njega. Ako i pored toga nastavi da ide ka vama probajte da izgledate što veći i što glasniji. Ako vas ipak napadne nikada se ne pravite mrtvi već probajte da uzvratite.

Mit 3: Prvo moraš da pronađeš hranu
Činjenice: Često mislimo da u prirodi prvo moramo da pronađemo hranu i sklonište da bismo preživeli. Zapravo bez hrane možete da izdržite i do šest nedelja. Najvažnije je da pronađete VODU.

Mit 4: Voda se krije u kaktusu
Činjenice: Zapravo većina kaktusa zaista ima tečnost u sebi. Ali najčešće je otrovna.

Mit 5: Mahovina uvek raste na severnoj strani
Činjenice: Jednostavno netačno, mahovina raste svuda i uz pomoć ove tehnike se nećete uspešno orijentisati.

Mit 6: Ako životinja pojede neku hranu, možete i vi da je pojedete
Činjenice: To nije istina. Recimo psi ili vukovi mogu da jedu potpuno trulo meso. Takođe, neke ptice ili veverice mogu da jedu otrovne pečurke bez problema.

Mit 7: Trljajte nekog da biste ga ugrejali
Činjenice: Trljanje promrzle kože može samo da je još više ošteti, baš kao i vrela voda. Promrzlu osobu je potrebno sasvim polako ugrejati, idealno uz pomoć ćebića.

Mit 8: Udarite ajkulu u nos kako biste se odbranili
Činjenice: Ne pokušavajte zato što to nećete uspeti da uradite a da ne ostanete bez ruke. Idealno bi bilo da im uglavite nešto u usta. Recimo bocu za ronjenje. Ako nemate ništa pri ruci probajte da je udarite u oko.

Mit 9: Plivajte paraleleno sa obalom ako vas povuče struja
Činjenice: To pomaže ako vas struja vuče direktno ka otvorenom moru, što je retko kada slučaj. U principu bi trebalo da pokušate da se bribližite obali ukoso, u jednom ili drugom pravcu.

Mit 10: Najbolje sklonište vas štiti od kiše
Činjenice: Podjednako je važno da vaše sklonište može da sačuva i toplotu.