Naučnici su ponovo pomalo zbunjeni. Ovog puta zato što je život na Zemlji izgleda nastao ranije dosta nego što se do sada smatralo.

Novi najstariji fosil pronađen na Zemlji datira iz 4.2 milijarde godina. Što znači da se početak bujnog života na našoj planeti desio čak milijardu godina ranije.

Bakterija veličine manje od debljine ljudske dlake pronađena je u stenama u kanadskom Kvebeku, tačnije na lokalitetu Nuvvuagittuq.

Najstariji fosili pre ovog otkrića nastali su 3.4 milijarde godina a smatralo se da je život na Zemlji nastao pre 3.7 milijardi.

Posle novootkrivenih fosila naučnici su uvereni da je život na Plavoj planeti nastao pre 4,5 milijardi godina. Odnosno samo sto miliona posle nastanka, što je zapravo vrlo rano. Naučnici smatraju da je, s obzirom na svoju starost, bakterija živela u uslovima izuzetne toplote i vlage – u okeanu čija je voda oko lokaliteta termalnih izvora dosezala temperaturu od oko 60 stepeni.

Grupa naučnika sa Univerziteta College London koja je otkrila fosil smatra da potraga za sličnim ostacima na Marsu povećava šanse za pronalazak dokaza o vanzemaljskom životu.