Evropska južna opservatorija sinoć je svom sedištu pored Minhena objavila senzacionalno otkriće. Naučnici su pronašli planetu poput zemlje koja kruži oko zvezde Proxima Centauri, inače nama najbliže zvezde odmah posle Sunca.

Uz to, Zemlja 2.0 se nalazi u zoni koja omogućava razvoj života na njoj.

Planeta, nazvana Proxima b kruži oko crvenog patuljka, a stručnjaci smatraju da je to najbliže nebesko telo na kome bi zaista mogao da se nalazi život vam Zemlje.

Inače, Proxima Centauri nazvana je tako jer proxima na latinskom znači blizu. Crveni patuljak ima masu oko jedne osmine mase Sunca i deo je trostrukog sistema zvezda. Kruži oko Alpha Centauri A i B koje spadaju među najsjajnije zvezde na južnom nebu. Od ove tri zvezde, Proxima Centauri je najbliža Zemlji i nalazi se na samo 4 svetlosne godine od nas.

Planeta je otkrivena uz pomoć spektrografa HARPS na 3,6-metarskom teleskopu La Silla u pustinji Atakama u Čileu. Zanimljivo je da godina na ovoj planeti traje samo 11.2 zemaljskih dana. Proxima b je oko 1,3 puta veća od mase Zemlje a kreće se na udaljenosti od oko 7 miliona kilometara od matične zvezde, što je oko 5% udaljenosti između Zemlje i Sunca.

Ali pošto je zvezda Proxima Centauri crveni patulj, ona ima mnogo slabiji sjaj tako da se planeta nalazi u zoni u kojoj bi na njoj moglo da bude vode u tekućem stanju.

Naučnici takođe smatraju da bismo već za dvadesetak godina mogli da pošaljemo letelicu ja ovoj zvezdi, koristeći revolucionarne tehnologije. I uz to kažu da je ovo verovatno najvažnije otkriće u poslednjih stotinak godina…