U američkom časopisu ScienceAdvances nedavno je objavljen svetski atlas svetlosnog zagađenja. On će omogućiti proučavanje veštačkog osvetljenja kao zagađivača s potencijalnim uticajem na zdravlje i ekologiju.

A glavna novost je da danas više od 80 posto čovečanstva živi pod nebom preplavljenim veštačkim svetlom. Tako da trećina stanovništva na planeti nikada ne može da vidi Mlečni put.

“Taj novi atlas pruža ključnu dokumentaciju o noćnom okruženju dok se tehnologije LED lampe sve više širi u svetu”, objašnjava šef tima Fabio Falchi, istraživač iz italijanskog Instituta za tehnologiju i nauku svetlosnog zagađenja.

80 posto sveta i 99 posto SAD-a i zapadne Evrope živi pod nebom zagađenim veštačkim osvetljenjem.

“Svetlosni nivo LED tehnologije i njene boje mogle bi nažalost da prouzrokuju dvostruko pa čak i trostruko veće osvetljavanje neba tokom crnih noći”, zaključuju naučnici.

U Zapadnoj Evropi je vrlo malo mesta gde noću nebo ostaje relativno slabo zagađeno veštačkim osvetljenjem, recimo u Škotskoj, Švedskoj, Norveškoj i nekim delovima Španije i Austrije.

Svetlosno zagađenje privlači relativno malo pažnje i za razliku od drugih zagađivača njegov se nivo gotovo uopšte ne meri, rekli su naučnici.