Znamo da su Vavilonci bili odlični u matematici ali i drugim naukama. A sada, nova otkrića ukazuju još nešto.

Misterija vabilonske numerički kodifikovane tabele je rešena nakon što su australijski naučnici otkrili da je ovaj artefakt star 3.700 godina, što je čini najstarijom trigonometrijskom tabelom na svetu.

Glinenu tabelu je u 20. veku otkrio Edgar Banks i decenijama je zbunjivala naučnike, pošto bi to znači da su naučna saznanja Vavilonaca bila ispred svog vremena. Nekih 1.000 godina. Tablu su nazvali Plimpton 322.

Istraživači sa univerziteta u Južnom Velsu u Australiji sada su otkrili da je to zapravo najstarija poznata trigonometrijska tabela, starija od helenističkog modela oko 1.000 godina.

Glinena relikvija se sastoji od četiri kolone, sa poznatim trigonometrijskim funkcijama, sinusom, kosinusom i tangensom, a najverovatnije se upotrebljavala prilikom konstrukcije građevina kako bi se odredio odnos uglova.

“Naše istraživanje otkriva da Plimpton 322 opisuje oblike pravougaonih trouglova koristeći novu vrstu trigonometrije zasnovanu na odnosima, a ne uglovima i krugovima. To je fascinantno matematičko delo koje pokazuje nesumnjivu genijalnost”, rekao je profesor Daniel Mansfield.

“Postoji riznica vabilonskih tabela, ali tek mali deo njih je proučavan. Od ove drevne, ali vrlo sofisticirane matematičke kulture možemo mnogo toga naučiti”, rekao je profesor Norman Wildberger.