Istraživanje neuređene pećine, vertikalni kanjon, plivanje, planinski biciklizam i trčanje. To je bio plan za Maj 2014. godine i još jednu trku Valjevski izazov. Na žalost, nije ostvaren zbog brojnih poplava koje su sledile u prolećnom periodu. Trka je pomerena za ovu jesen a promenjen joj i format.

Wild Serbia Vas i ove godine organizuje Valjevski izazov i to povodom 100 godina od I Svetskog rata i Kolubarske bitke,.

Izazov 2014. će biti organizovan kroz jednodnevnu trku sa brojnim preprekama koje je potrebno da učesnici savladaju da bi došli do cilja. Za učešće u trci nisu potrebne specijalne veštine i završeni specijalistički  kursevi. Ali biće vam potrebno dosta snage i izdržljivosti da biste završili trku i bili među najboljima. Učestvuje se u pojedinačnoj konkurenciji, u ženskoj i muškoj kategoriji. Svako ko sebe smatra psihofizički spremnim dobrodošao je. Mlađi od 16 godina se mogu prijaviti samo ukoliko dobiju pismenu saglasnost od roditelja.

Trka se odigrava na teritoriji Valjeva i klisure reke Gradac. Tačna lokacija okupljanja učesnika je u centru Valjeva, ispred Centra za kulturu 6. decembra u 10:00. Bilo da je sunčano, kiša ili sneg, trka će biti održana. Prijave se mogu izvršiti online na sajtu www.wildserbia.com/adventurerace.

Staza vodi delom kroz grad a delom kroz divlje predele Zaštićenog prirodnog dobra – Klisure reke Gradac. Obeležena je markerima i može se preći hodajući ili trčeći. Na određenim tačkama na stazi potrebno je savladati prepreke: penjanje uz gimnastičko uže, prevrtanje traktorskih guma, navlačenje balvana, provlačenje ispod bodljikave žice, prelazak preko reke… Dužina staze je do 15km. Na stazi nema alpinističkih ili speleoloških detalja kao tokom prethodnih godina (kanjon, stena ili pećina) i nije potrebna posebna oprema da bi se trka uspešno završila.