Posle pada aviona u kome su poginuli članovi hora Aleksandrov, Rusko Ministarstvo odbrane je prizemljilo sve Tu-154 koje imaju na raspolaganju, piše Jutarnji.

Nekadašnji ponos sovjetskog civilnog vazduhoplovstva danas najviše koristi ruska vojska, i to oko 50 letelica. Dva su u vlasništvu privatne aviokompanije Alrosa koja ih koristi za civilni saobraćaj, ali samo za domaće letove. Još nekoliko aviona koriste kompanije zemalja bivšeg SSSR i Severna Koreja.

Tu-154 je trebalo da bude konkurencija tadašnjem Boeingu. Iako su ga opisivali kao “najudobniji i najmoderniji sovjetski avion” nikada nije uspeo da se probije na zapadu.

Zanimljivo je da su avion koristili kao “predsednički” u nekim zemljama Istočne Evrope, poput DDR-a.

Ali tu je i mračna strana.

Od 1026 napravljenih aviona 1968. do 2013. godine, u nesrećama su se srušila čak 72, a poginule su, prema podacima ruskog Ministarstva saobraćaja, 3263 osobe. Prva nesreća se dogodila već 1973. godine u Pragu kada je poginulo 66 ljudi.

https://youtu.be/vvs6VrnhSzk

Najveća nesreća Tu-154 dogodila se 1985. godine na aerodromu uzbekistanskog grada Učkuduk kada je poginulo 200 ljudi i članova posade.

Ne tako davno, 2010. godine u nesreći istog aviona poginuli su tadašnji poljski predsednik Lech Kaczyński i zapovednici svih rodova Poljske armije.

U toj je nesreći poginulo 96 ljudi.

Konstruktorski biro Tupoljev postoji još od 1922. godine, kada ga je osnovao inženjer i konstruktor Andrej Tupoljev. U nešto manje od 100 godina postojanja izašlo je oko 300 različitih modela Tupoljeva, a sagrađeno je više od 18 hiljada letelica.

Prvi let Tu-154 je izveo krajem 1968., a u flotu tadašnjeg jedinog i najvećeg sovjetskog avioprevoznika Aeroflota ulazi 1970. godine. U civilnom saobraćaju zadržao se sve do 1998. kada se proizvodnja nastavlja ali u ograničenoj produkciji.

I pored modernog dizajna i udobnosti, Tu-154 nije se uspeo da se nametne na stranom tržištu.

Za to je bilo više razloga.

Jedan od glavnih je teško upravljanje avionom čija težina premašuje 100 tona. Važan faktor je i velika potrošnja goriva. Čak dvostruko veća od Boeinga.

Inženjeri kažu da avion ima konstrukcioni problem u dizajnu i da se gubi upravljivost u određenim situacijama koje nisu tako retke prilikom poletanja.

Uz to, avion je previše bučan. Zbog čega je zabranjen u zemljama EU.

Zanimljivo je da najstariji Tu-154 koji i dalje radi postoji u Severnoj Koreji. Napravljen je 1976.