Analitičari grupe Goldman Sachs tvrde da je finansijski kriza koja traje već sedam godina ušla u treću fazu. Nju karakteriše sveobuhvatan pad cena na tržištu roba, usporavanje u Kini i drugim tržištima u razvoju i globalni deflacioni trendovi. Odnosno pad privrednih aktivnosti.

Stručnjak banke Peter Oppenheimer čak smatra da je finansijski "sudnji dan” vrlo blizu.

Oppenheimer je napisao da su prva dva talasa krize označili kolaps bankarskog sistema i hipotekarnog tržišta u Americi, nakon čega je usledila dužnička kriza u Evropi što je nazvao "super-ciklusom" zaduživanja koji traje već nekoliko decenija.

Analitičar navodi da je monetarna politika centralnih banaka ohrabrila masovna ulaganja, odnosno masivno zaduživanje tržišta u razvoju što je u skladu sa nedavnim upozorenjem MMF-a koji je takođe upozorio na rizike za globalnu finansijsku stabilnost.

Abhishek Mehta, potpredsednik grupe RiddiSiddhi Bullions kaže da se slaže sa procenom Goldman Sachsa. "Kriza je teško uticala na cene roba. Nekretnine i tržišta robe se bore za opstanak".

Takođe novi podaci ukazuju da će kineski rast u trećem kvartalu pasti na 6.8 posto, što je najniži nivo od 2009. godine što izaziva dodatnu zabrinutost.

Dakle nije dobro…