Telepatija je do sada bila samo tema naučne fantastike. Međutim, naučnici su pronašli način da uspostave direktnu komunikaciju između dva mozga.

  Pre godinu dana u početnim eksperimentima istraživači su uspeli da pošalju signale mozga putem interneta i tako kontrolišu pokrete ruke drugog naučnika.

Sada u složenijem ispitivanju, uspeli su da pošalju signale mozga ispitanika putem interneta i koriste ih za pokrete ruke druge osobe u deliću sekunde, a eksperiment je uspeo više puta.

Studija je testirala tri para učesnika, od kojih je u svakom bio po jedan pošiljalac i jedan primalac signala i koji su sedeli u odvojenim zgradama kampusa u Vašingtonu, udaljeni oko dva kilometra.

Oni nisu mogli međusobno da komuniciraju, osim putem direktne veze između njihovih mozgova.

Evo kako je tekao eksperiment:

Jedan učesnik, “pošiljalac”, povezan je za mašinu za elektroencefalografiju koja očitava aktivnost mozga i šalje električne impulse putem interneta do “primaoca”. Njemu je na glavu postavljen kalem za transkranijalnu magnetnu stimulaciju, blizu dela mozga koji kontroliše kontrolu pokreta ruku.

Ovom tehnologijom, pošiljalac je mogao da pokreće ruku primaoca, samo misleći o pokretu ruke.

Pošiljalac, koji igra kompjutersku igru u kojoj brani grad od topova, razmišlja o ispaljivanju topovskog đuleta više puta tokom igre. Komanda koja glasi “Pali!” šalje se u vidu moždanog signala putem interneta direktno do mozga primaoca, čija ruka udara touchped i omogućava mu da ispali top.

Tačnost primljenih signala varirala je od 25 do 83 odsto među parovima, dok su se greške događale prvenstveno zbog nemogućnosti primaoca da “tačno izvrši” komandu.

Tim koji radi na ovom projektu dobio je sredstva u iznosu od milion dolara, kako bi mogao da nastavi istraživanje na polju dekodiranja i slanja još složenijih moždanih procesa, proširujući tip informacija koje se mogu slati od jednog do drugog mozga.

Istraživači veruju da će jednog dana postojati potencijalno terapeutske primene ove tehnologije za ljude sa moždanim povredama i poremećajima.

Iako je to i dalje daleka budućnost, istraživači kažu da je ovo veliki korak ka poboljšanju kvaliteta života osoba sa oštećenjem mozga.  photo: darkday