Na današnji dan, 24. avgusta 79 godine, probudio se vulkan Vezuv. Eksplozija je bila toliko jaka da je sve u krugu od 70 kilometara skoro trenutno zatrpala vrelim isparenjima kamenjem, pepelom i dimom.

A odmah pored, bio je i grad Pompeja.

Pretpostavlja se da je u gradu tada živelo oko 11.000 stanovnika.

Vulkanska erupcija mumificirala je tela stanovnika ovog gradića u italijanskoj pokrajini Kampaniji, pa je naučnicima omogućila detaljniju analizu njihove smrti, ali i način na koji su živeli.

Zanimljivo je da su prva istraživanja grada zaustavljenog u vremenu započela tek 1748. godine za vreme vladavine burbonskog kralja Karla Napuljskog.

Upotreba modernih skenera korišćenih prilikom novih istraživanja otkrila je nekoliko novih stvari. Recimo potvrdila je velik broj lomova na lobanjama čime je dokazano da je smrt uglavnom nastupila kao posledica urušavanja grada nakon erupcije, a ne gušenja, kako se pre mislilo. Pompeja je imala puno impoznatnih građevina od kojih su bile najpoznatije Jupiterov hram, Apolonov hram, bazilika sa sudnicom i Forum.

Naučnicima je još nešto bilo interesantno. Otkriveno je da su stanovnici Pompeje imali gotovo savršene zube iako im na raspolaganju nisu bile moderne paste niti stomatolozi.

„Studija je otkrila manjak karijesa u zubima. To je vrlo zanimljivo, ali ne i potpuno iznenađujuće s obzirom da znamo dosta o mediteranskom načinu ishrane i njenim pozitivnim aspektima“, rekao je jedan od vođa studije Massimo Osanna.

Istraživači su otkrili da je na kvalitet zuba uticala i voda prirodno bogata fluorom.