Po pitanju opšteg stanja u Srbiji, građani naviše osećaju nezadovoljstvo i bes, a slede strah, zabrinutost, nemoć, beznađe, depresija i ravnodušnost. Nada i optimizam su na poslednjem mestu, pokazalo novo istraživanje agencije "Faktor plus".

Na pitanje kako će živeti posle predstojećih izbora, 36 odsto građana je odgovorilo "isto", 27 odsto smatra da će živeti "znatno gore", dok samo sedam odsto ispitanih misli da će posle izbora biti "znatno bolje".

> Da li su Srbi najnežniji narod u Evropi?

Rad institucija i službi u Srbiji ispitanici su ocenjivali ocenom od jedan do pet, a najveću ocenu, 2,9, dobili su predsednik Srbije i policija. Vojska Srbije ocenjena je sa 2,6, Srpska pravoslavna crkva dobila je 2,5 a Vlada Srbije 2,4. Skupština je ocenjena sa 1,8, kao i zdravstvo u Srbiji, pravosuđe je dobilo 1,7, a najnižom ocenom, 1,5, ocenjena je prosveta.

Kosovo je na sedmom mestu po važnosti za građane Srbije – prioritet je suzbijanje kriminala i korupcije, a slede ekonomski razvoj zemlje, socijalna pravda, mir i politička stabilnost, dobre zarade i ulazak u EU.

Oko polovine građana Srbije (47 posto) je za ulazak zemlje u Evropsku uniju (EU), Srpska napredna stranka (SNS) je u prednosti nad Demokratskom strankom (DS), crkva više nije institucija koja uživa najveće poverenje, već su to predsednik republike i policija.

 

> Kakvi su mladi u Srbiji danas?

Za ulazak u EU se izjasnilo skoro pedeset posto ispitanika, dok je protiv samo 26 posto.