Najveće istraživanje do sada na više od 100 milijardi životinja potvrdilo je da su genetski modifikovane biljke ipak sigurna hrana.

Situacija oko GMO useva je kao što znate i dalje poprilično komplikovana. Tako se u Evropi mnogi i dalje protive njihovom uzgajanju, a kao i u mnogim zemljama EU u Srbiji su zabranjeni. I drago nam je zbog toga.

Sa druge strane u SAD čak 90 posto stočne hrane se dobija upravo iz GMO izvora.

Ipak, naučnici se još uvek ne slažu oko toga da li je GMO opasna ili korisna stvar.

Ali sada stiže novo istraživanje. Doktorka Alison van Eenennaam sa Univerziteta u Kaliforniji je objavila rezultate do sada najvećeg istraživanja uticaja “normalne” i GMO hrane na domaće životinje. Analizirano je 100 milijardi primeraka stoke raznih vrsta, veličina i rodova. Istraživanje se sprovodilo od 1983. do 2011. godine pa su obuhvaćeni podaci iz vremena pre i posle stavljanja genetski modifikovane hrane u upotrebu. Uzeti su u obzir i faktori poput starosti životinja, uslova u kojima su one uzgajane i njihovog potomstva.

Iz svega smo saznali da naučnici nisu pronašli baš nikakvu uzročno posledičnu vezu između korišćenja GMO useva za stočnu hranu i raznih bolesti i poremećaja, među kojima se posebno misli na tumore i slične anomalije koje protivnici genetski modifikovanih biljaka uglavnom spominju kao svoj najjači argument.

Naravno, verujemo da ovo još uvek nije kraj i da će protivnici GMO hrane imati šta da kažu o svemu tome.

A do tada, verovatno bi trebalo da se više brinemo o uslovima u kojima životinje provode svoj kratki životni vek kao i količinu, steroida, hormona, antibiotika i ko zna čega sve čime ih kljukaju od samog rođenja. photo: liam wilde
 

1 KOMENTAR

  1. Тврди научница чије је професионално искуство:
    1998-2000-2002 RESEARCH SCIENTIST, Monsanto/PROJECT LEADER, Monsanto?

Comments are closed.