Naučnici se slažu da će najveći izazov 21. veka biti kako nahraniti toliko ljudi. Po nekim procenama biće nas čak 10 milijardi već za pedesetak godina. A to znači da će nam trebati zaista puno, puno hrane.

E pa stručnjaci predlažu radikalne poteze. Tačnije, hakovanje same fotosinteze. Koja, kao što znate obezbeđuje život na Zemlji već nekih 3 milijarde godina.

U njenoj suštini su procesi koji ugljen dioksid uz pomoć sunčeve energije pretvaraju u šećer. Istraživači sa University of Illionois smatraju da bi mogli da hakuju i ubrzaju ceo proces.

Profesor Stephen Long kaže da su nam već jasni svi procesi fotosinteze i da bismo  možda mogli i da je unapredimo.

A to je moguće ostvariti genetskim inženjeringom. Recimo mešanjem gena različitih organizama. Na primer, određeni mikrobi koriste druge frekvencije sunčevog zračenja. Ako bi i njih dodali biljkama one bi postale efikasnije. Samim tim, rasle bi brže.

Istraživanja su još uvek u ranoj fazi, ali se procenjuje da bismo mogli da unapredimo fotosintezu za oko 30 posto. Po drugom modelu koji je razvijen u kompjuterskoj simulaciji to unapređenje bi dostiglo i 60 posto.

Zanimljivo. E sad možda smo mi malo konzervativni ali zašto menjati nešto što radi dobro već 3 milijarde godina. Zapravo, sve zvuči kao uvod u zombi apokalipsu. Recimo seriju The Walking Dead… photo: cris