Ono što se upravo dešava u Sibiru i Grenlandu je na samoj granici naučne fantastike. Hiljadugodišnji led permafrosta u Sibirskim prostranstvima se topi, baš kao i glečeri na Grenlandu.

A to oslobađa drevne viruse, bakterije, biljke pa čak i životinje koje su hiljadama godina bile zamrznute.

Još 2012. godine naučnici su uspeli da uzgoje biljku iz semena starog 32.000 godina koje su pronašli u sibirskoj tundri. Prošle godine, naučnici su pronašli 700 godina staro jaje u jezeru Minesota, dok je drugi tim oživeo mahovinu sa Anktartika iz vremena Kralja Artura.

Ali sve je to ništa u poređenju sa bakterijama. Najstarija je oživela posle 8 miliona godina mirovanja.

Iako možda već mislite kako sve to previše podseća na SF horor u kome se ljudi pretvaraju  u zombije, zapravo to i ne mora da bude. Većina biljaka, životinja pa čak i bakterija je potpuno bezazlena.

Ipak, zanimljivo je zato što nam to otvara mogućnost za putovanje kroz vreme. Odnosno pogled u prošlost naše planete i razvoja života kakav danas pozanjemo.

Po prvi put biolozi mogu da istražuju žive organizme iz potpuno drugih era. To će omogučiti i da shvatimo kako se tačno odvijala evolucija određenih bakterija ili biljaka tokom hiljada godina naše istorije.

Zapravo, uz pomoć evolutivne vremenske mašine moćićemo da otkrijemo pojedine gene zaslužne za određene promene. A to je veoma značajno, smatraju naučnici, piše Gizmodo.

A sve to bi moglo da nam omogući i da veštačkim putem na Zemlji ponovo proširimo diverzitet biljnog i životinjskog sveta u slučaju neke veće apokalipse.

Naučnici kažu da je priroda i sama osmislila takav mehanizam. Tokom ledenih doba, povećava se rezervoar semena, jaja, biljaka i mikroba, dok su uslovi života teški. Kada dolazi do otopljavanja, prirodna kriobanka ponovo aktivira izgubljene gene ponovo šireći život.

A da li postoji mogućnost i da se u ledu nalaze smrtonosne bakterije i virusi koji će nas pretvoriti u zombije?

Možda i to…