Američka neprofitna organizacija Radna grupa za okolinu (EWG) objavila je novi spisak namirnica sa najviše pesticida. Situacija nije ista kod svakog ploda kada se radi o pesticidima, jer neki od njih imaju koru ili ljusku koja štiti od proboja pesticida. Među takve spadaju, na primer, avokado, kukuruz i mango.

Ali, većina vrsta voća i povrća nema takav debeli zaštitni sloj. Takve su recimo jagode.

“Jagode u sebi uvek imaju veliku količinu pesticida jer nemaju zaštitni spoljni sloj i rastu direktno na zemlji’, objasnila je analitičarka EWG-a Sonya Lunder, prenosi Mic. Dodala je i da je spanać od prošle godine skočio s osmog na drugo mesto. U njemu je prisutan dosta visok nivo novih fungicida, ali i insekticida permetrina.

Analizirajući podatke i plodove, EWG je napravio popis 12 vrsta voća i povrća koje u sebi sadrže najviše pesticida.

1. Jagode
2. Spanać
3. Nektarine
4. Jabuke
5. Breskve
6. Kruške
7. Trešnje
8. Grožđe
9. Celer
10. Paradajz
11. Paprika
12. Krompir

Pesticidi u voću i povrću igraju dvostruku ulogu – mogu biti i korisni i opasni. Ne mogu da prouzrokuju štetne posledice ukoliko su prisutni u malim količinama, ali ako se duže akumuliraju u ljudskom organizmu, u većim količinama, mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje. Jedno istraživanje je ustanovilo da život u blizini poručja tretiranih pesticidima može da utiče na neurološki razvoj beba.

“Ljudi koji podržavaju korišćenje pesticida tvrde da su nivoi koji se nalaze u voću i povrću sigurni ali je sve više dokaza koju pokazuju suprotno’, rekao je Chensheng Lu, profesor biologije na Harvardu i dodao da naučnici još ne znaju dugoročne posledice hrane tretirane pesticidima na dnevnoj bazi.

Bitno je reći da kupovinom isključivo organskih proizvoda ne znači da ćete u potpunosti izbeći pesticide. Naime, poljoprivrednici koji ih uzgajaju koriste prirodne pesticide iz prirodnih izvora, a stručnjaci još uvek nisu sigurni da li je više prirodnih pesticida štetno isto kao i mala doza sintetičkih pesticida.

Stručnjaci EWG se ograđuje i navode da ipak veruju da su prednosti svakodnevne upotrebe voća i povrća veće od rizika koji donosi izloženost pesticidima.