Fosili stari 3,7 milijardi godina pronađeni su na Grenlandu, a naučnici smatraju da bi ovo otkriće moglo da ukaže i na postojanje živih organizama van Zemlje.

Fosili su otkriveni nakon otapanja stalnog sloja snega i sadrže stromatolite, za koje istraživači smatraju da su nastali gomilanjem slojeva mikroorganizama.

Fosili su 220 miliona stariji od prethodnih pronađenih i važe za najstarije na svetu.

Istraživači kažu da karakteristike mikroba ukazuje na to da je život na Zemlji postojao i pre više od četiri milijarde godina.

A to otkriće povećava šanse za postojanjem života na Marsu ili drugim planetama, kaže doktorka Ebigejl Olvud iz Nase.

“U skladu sa genetskim molekularnim satom, poreklo života bismo mogli da svrstamo u hadski geološki period, pre četiri milijarde godina. Veruje se da se Zemlja formirala pre 4,6 milijardi godina“, dodaju istraživači.

“Otkriće će bez sumnje probuditi kontroverze i spekulacije. Nije bilo organskih ili ćelijskih ostataka, ali je bilo prilično verodostojnih obeležja mikrobioloških aktivnosti. Zemlja je pre 3,7 milijardi godina bila stalna meta asteroida i u periodu formiranja. Ako je život u takvim uslovima mogao da se pojavi i ostavi dokaze postojanja čak i na malom kamenu koji je opstao sve ovo vreme, onda Mars izgleda kao potencijalno stanište za drevne žive organizme“, zaključuje doktorka Olvud. izvor: b92