Oni koji vole da predviđaju apokalipsu zadovoljno trljaju ruke dok nas plaše. Zemljotresi, erupcije vulkana, poplave sve to pokazuje da kraj sveta samo što nije. A tek epidemije, spasa nam nema. Evo devet najopasnijih bolesti koje samo čekaju.

 
Male boginje
 
Stručna javnost je alarmirana zbog naglog povećanja broja obolelih od malih boginja. Kažu da je to zbog sve češćih putovanja u zemlje u razvoju, koje zapravo imaju epidemiju malih boginja jer ne koriste vakcinu. Sa Lajola univerziteta lekari upozoravaju roditelje da se čuvaju endemskih područja i da nikako ne putuju ako dete nije vakcinisano.
 
Setimo se da su pre dve godine epidemiolozi Zavoda za javno zdravlje u Leskovcu proglasili epidemiju malih boginja od kojih su obolela deca školskog i predškolskog uzrasta, kao i njihovi roditelji.
 
MERS – Cov u SAD 
 
Početkom maja u SAD je prijavljen prvi slučaj Merc – Cov u SAD, virusa koji je poznat kao zarazna bolest koja se prvi put pojavila u kineskoj pokrajini Guangdong. Uzročnik teškog akutnog respiratornog sindroma bio je nepoznati Coronavirus. Do danas, 30 posto obolelih je umrlo. Ovi virusi se obično šire pomoću vazduha, ali Svetska zdravstvena organizacija razmatra mogućnost da se Mers možda direktno prenosi sa životinja. Naučnici trenutno istražuju mogućnost prenosa ovog virusa sa kamila na ljude. Zemlje sa laboratorijski potvrđenim slučajevima Mers su Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Oman, Jordan, Kuvajt, Velika Britanija, Francuska, Tunis, Italija, Malezija i SAD.
 
Dečija paraliza se vraća
 
Svetska zdravstvena organizacija smatra senzaciojom oživljavanje dečije paralize. 
 
Kanadski lekar Brus Ailvard koji je u SZO stručnjak za polio kaže da se dečija paraliza širi iz Pakistana, pogotovo Severnog Vaziristanana, koji se graniči sa Avganistanom, zbog toga što su polio vakcine zabranili Talibani. Takođe dečija paraliza se širi i u nestabilnom području Sirije. Širi se preko zaražene vode i obično oboljevaju deca, pogađa mozak i kičmenu moždinu izazivajući paralizu, potencijalno je smrtonosna bolest.
 
Chikungunia virus
 
Chikungunia virus prenosi aedes aegipti komarac. Pojavio se nedavno u Karibima a stručnjaci tvrde da će uskoro pogoditi i SAD. Pojavio se najpre u Haitiju, pa u Dominikanskoj Republici a izgleda da će zbog klimatskih promena, blizine SAD i čestih putovanja uskoro postati i stanovnik SAD. Bolest izaziva groznicu, bolove u zglobovima. Od 1973. godine do danas otkriveno je 40 novih bolesti, većina njih su viruzne soonoze, bolesti životinjskog porekla. Dakle, jedna bolest godišnje.
 
Denga groznica se širi 
 
Denga groznica je postala problem 1950. godine i od tada se neprestano širi zbog putovanja, rasta stanovništva, urbanizacije, nedostatka sanitarnih uslova, neefikasnog suzbijanja komaraca. Oko 40 posto svetske populacije živi u regionima gde može da dobije dengu. Oboleli ima groznicu, oseća bol u stomaku, povraća, ima krvarenje i teško diše. Komplikacije mogu biti smrtonosne. Denga se širi preko tropskih i suptropskih komaraca iz roda Aedes. 
 
Ebola
 
Ebola pustoši Zapadnu Afriku. Zabeležena su 155 smrtna slučaja u Gvineji, 11 u Liberiji, gde je i počela ovogodišnja epidemija tokom januara.
 
Ptičji grip
 
X5N1može biti jedan od najsmrtonosnijih virusa. Ustanvoljeno je da mutira u Bangladešu. Stručnjaci upozoravaju da je nedavno otkrivena i nova vrsta ptičjeg gripa i to na pingvinima na Antarktiku. 
 
Goveđa leukemija 
 
Prema najnovjim istraživanjima goveđa leukemija se prenosi na ljude, otkrivena je u ljudskom tkivu dojke. Ako se zna da je ovim virusom inficiran veliki broj goveda u celom svetu, u SAD oko 38% onda se može reći da je situacija dramatična. Zato bi sada trebalo ustanoviti kako je ova bolest preneta na ljude i kako se boriti protiv nje.
 
Bolest bubrega
 
U centralnoj Americi javila se nepoznata bolest bubrega, uglavnom pogađa muškarce koji rade na poljima šećerne trske duž obale Pacifika. Prema izjavama stručnjaka bolest ubija mlade ljude a prema podacima Univerziteta u Bostonu do sada je od ove bolesti umrlo 20.000 ljudi tokom protekle dve decenije. 
 
Ukoliko nameravate da putujete obavezno se informišite kakva je situacija u zemlji koju posećujete. Zato pogledajte sajt