Znamo da je život na Zemlji počeo pre nekih 3,8 milijardi godina. Ali baš niko nije sasvim siguran kako je došlo do toga.

E pa jedan naučnik misli da je to otkrio.

"Ovo je ono što smo svi tražili – Sveti gral nauke", kaže dr Sankar Čaterje, profesor geologije na Tehnološkom univerzitetu u Teksasu.

Poznato je da je drevna Zemlja bila često na meti asteroida, meteora i kometa i da su ove stene možda donele vodu i organske molekule na našu planetu.

Ali Čaterje je u ovim pretpostavkama otišao korak dalje. On smatra da su, osim što su doneli gradivne elemente života, meteoriti pravili kratere koji su se ponašali kao posude za hemijske reakcije.

Dakle, meteorit udari u Zemlju i u krateru ostavi organske materijale. Zatim ledena kometa udari u isto mesto i otopi se, pa ovaj “bazen” napuni vodom. Novi meteorit otvori geotermalne otvore u kori koji zatim zagreju vodu.

Na kraju imate idealno mesto za razvoj života. Tačnije mešavinu poznatu kao “primordijalna supa” u kojoj su nastajali sve složeniji molekuli i na kraju i život.

Moguće, vrlo moguće…

1 KOMENTAR

  1. Zasto se ja vrlo dobro secam podatka jos iz cetvrtog razreda osnovne skole da se za procenu od “oko” 3.5 milijardi godina smatra da je vreme nastanka planete zemlje, a ne zivota na planeti!?

Comments are closed.