Glavni grad Austrije Beč još jednom je prvi po kvalitetu života na tradicionalnoj listi gradova američke kompanije Mercer. Na Mercerovoj listi nalazi se 231 grad.

Već osam godina na prvom mestu se nalazi Beč, dok je na poslednjem mestu ponovo Bagdad. Od susednih zemalja na listi najboljih gradova za život našao se i Zagreb koji dve godine zauzima 98. mesto. Ljubljana se nalazi na 76. mestu, a Beograd je 138, što nije baš pohvalno.

U istraživanju se upoređuje četrdesetak raznih faktora kao što su politička stabilnost, infrastruktura, zdravstvena zaštita, obrazovanje, kriminal, rekreacija, kultura, životna okolina.

Beč je ponovo najbolji zbog svoje jake kulturne scene, kvalitetne zdravstvene zaštite, umerenih cena stanovanja i jeftinog gradskog prevoza.

Na drugom mestu je Cirih, treći je Auckland, četvrti Minhen, a peti Vancouver. U top 10 su i Dusseldorf, Frankfurt, Ženeva, Kopenhagen i Basel.

Globalni centri kao što su London, Pariz, Tokio i New York nisu ni među prvih 30. Pariz je na 38. mestu, London je 40., New York na 44. mestu, a Tokio je 47.

Većina evropskih gradova ostala je stabilna na listi sa izuzetkom Brisela (27) koji je pao za šest mesta zbog terorizma. Rim je na 57. mestu i pao je za četiri mesta zbog problema sa uklanjanjem otpada. Istanbul je pao sa 122. na 133. nesto. To je rezultat teških političkih nemira u Turskoj tokom protekle godine. Najniže rangirani evropski gradovi su St. Petersburg i Tirana (oba na 176. mestu) i Minsk koji je na 189. mestu.

Na najnižim mestima od svih gradova Evrope su Sarajevo (171) i Tirana (188). Od azijskih gradova najbolje je rangiran Singapur koji se našao na 25. mestu, dok je od američkih gradova najbolji na listi San Francisco na 29. poziciji. Najbolji grad za život u Africi je južnoafrički Durban na 87. mestu.

Pet najgorih gradova za život su Khartum (Sudan), Port au Prince (Haiti), Sana (Jemen), Bangui (Srednjeafrička Republika) i Bagdad (Irak).