Ok, razumemo da bi ime Hitler moglo da bude zabranjeno. Ali mnoge zemlje imaju različita ograničenja po pitanju imena. Danska recimo ima listu od oko 7000 dopuštenih imena i to oko 1000 imena koja su zabranjena, a lista se pregleda i osvežava svake godine.

Recimo zabranjena su imena Jakobp i Ashleiyi.

Island ima poseban odbor koji odobrava i zabranjuje imena, a biraju po principu imena koja jesu ili nisu tradicionalna za njihovu kulturu. Pa ako planirate da na Islandu bebi date ima Sarah morali biste da tražite posebnu dozvolu.

U Mađarskoj su uglavnom zabranjena imena koja se u njihov jezik ne mogu “normalno” uklopiti. Tako je Stefan ok, ali Stephan nije.

Portugalci imaju još gora pravila pa su zabanjena popularna imena William, Catherine, George, Charlotte, Tom, Emily, Michael…

A kad je tako u Portugalu, kako li je onda u Saudijskoj Arabiji, možda se pitate?

Ne tako strašno. Oni imaju listu od tek 51 zabranjenog imena, koja nisu u skladu sa tradicijom zemlje. I uglavnom se odnose na pogrešne verske konoracije.

Recimo Linda ili Maya. Tako ne možete da nazove ćerku u Saudijskoj Arabiji.

A kako je u Srbiji?

Vrlo liberalno zapravo. Roditelji imaju pravo da slobodno odaberu ime za svoje dete. I potrebno je da to saglasno urade i prijave oba roditelja. Ipak, ako matičar proceni da je ime pogrdno i da nije u najboljem interesu detema ima pravo da ime odbije. Što je ok.