Holandska služba bezbednosti AIVD upala je u sistem čuvene ruske hakerske gupte “Kozi ber” i taj “upad” trajao je najmanje godinu dana, počev od sredine 2014, navode holandski mediji, a prenosi “Independent”.

Upravo prema izveštaju AIVD-a, Holandija je bila ta koja je upozorila Vašington da im se sprema mešanje Rusije u predsedničke izbore 2016, nakon što su holandski zvaničnici uočili hakerski napad na Demokratski nacionalni komitet i druge operacije ruskih hakera, uključujući i napad iz 2014. na Stejt department.

“Independent” podseća da je o napadu na američki Demokratski nacionalni komitet pisao “Vašington post” u junu 2016. kada je taj napad okarakterisan kao ozbiljna naznaka da će se Rusi umešati u predsedničke izbore u Americi, na kojima je pobedio Donald Tramp.

Dve nezavisne istraživačke kompanije kasnije su potvrdile da je sistem Demokratskog nacionalnog komiteta napadnut od hakera ruske vlade.

Uloga holandske bezbednosne službe u akciji upadanja u rusku hakersku grupu otkrivena je prošle sedmice, u lokalnim novinama “Volkskrant”, a vest je preuzeo i “Vašington post”, navodi “Independent”.

Holandska vojna služba bezbednosti MIVD, međutim, odbila je da potvrdi objavljene informacije.

Bez obzira na to, holandski mediji navode da su službenici holandske bezbednosne službe, koji su upali u sistem ruskih hakera, posmatrali kada su ruski hakeri lansirali napad na Stajt department u 2014, kada su “meta” napada bili poverljivi dokumenti iz sistema Bele kuće i Kongresa.

Američki zvaničnici su tada izjavili da je o napadu bila upozorena njihova agencija NSA, koju je o svemu obavestila “jedna zapadna obaveštajna agencija”.

Upravo tekst objavljen u holandskom “Volkskrantu” ukazuje na to da je ta zapadna obaveštajna agencija bila zapravo Holandija.

U tekstu se navodi da su holandski obaveštajci, koji su upali u sistem ruskih hakera, bili čak u mogućnosti da lociraju hakerske napade, a kako se navodi, adrese su stigle do zgrada na moskovskom Crvenom trgu.

Sve informacije koje su Holanđani u tom trenutku imali, kao i sumnje da se sprema mešanje Rusije u predsedničke izbore u SAD, odmah su prosleđene u CIA i NSA, što je kasnije doprinelo istrazi FBI o ruskom mešanju u predsedničke izbore u SAD.

“Independent” podseća da je i pred američkim Kongresom u januaru bio izveštaj u kom je navedeno da se Rusija nije mešala samo u izbore u Americi, već da su njeni “prsti” upleteni u procese u čak 19 zemalja, među kojima su i brojne u Evropi, poput Srbije