Wikileaks je ove nedelje objavio na hiljade dokumenata, za koje tvrde da opisuju sofisticirane softverske alate kojima se koristi CIA da bi provaljivala u pametne mobilne telefone, računare kao i TV uređaje spojene na internet.

Ako se objavljeni dokumenti pokažu istinitim, bio bi to novi ozbiljan udarac obaveštajnoj agenciji, koja i dalje tvrdi da svoje hakerske kapacitete koristi isključivo za špijunažu, piše New York Times.

Ovo je samo deo ukupne dokumentacije kojom raspolaže WikiLeaks. U njoj je objavljeno 7.818 web stranica sa 943 dodatka. Cela arhiva sastoji se od nekoliko miliona linija računarskog koda, dodaju iz WikiLeaksa.

Među ostalim otkrićima, koja bi ako se potvrde mogla da uzdrmaju svet tehnologije, WikiLeaks tvrdi da je CIA u saradnji sa savezničkim obaveštajnim agencijama uspela da zaobiđe enkripciju na mobilnim telefonima i servisima za razmenu poruka, poput Signala, Whatsappa i Telegrama.

Prema saopštenju WikiLeaksa, američki državni hakeri mogu probiti pametne mobilne na operativnom sistemu Android i sa njih da skinu ceo saobraćaj, pre nego što uopšte i nastupi šifriranje istih od strane spomenutih servisa.

Izvor koji je WikiLeaksu omogućio pristup tim dokumentima nije naveden. WikiLeaks kaže za te dokumente, koje su nazvali “Vault 7” (Riznica 7), da su kružili među bivšim američkim državnim hakerima na neovlašćen način i da je jedan od njih deo te arhive prosledio WikiLeaksu.

Isti izvor je naveo da je oko tih dokumenata “hitno potrebna javna debata, uključujući i prelaze li hakerske sposobnosti CIA-e njena ovlašćenja kao i pokretanje pitanja javnog nadzora te agencije”. Isti izvori žele da pokrenu javnu debatu o sigurnosti, stvaranju, proliferaciji i demokratskoj kontroli cyber oružja.

Objavljeni dokumenti CIA-e datiraju iz perioda između 2013. i 2016. godine, a WikiLeaks ih opisuje kao “najveću objavu strogo poverljivih dokumenata te agencije ikad”. Dokumente je uspeo da delimično pregleda barem jedan bivši agencijski službenik, koji je nakon letimičnog pregleda dela kodiranih imena za CIA-ine programe, organizacione karte i opisa same hakerske baze agencije, zaključio da se čine autentičnim.

CIA, odnosno njen portparol Dean Boyd je u izjavi za medije rekao da “nema komentar”.

Ipak, navedeni dokumenti otkrivaju visoko tajne i u nekim slučajevima, egzotične hakerske programe. Jedan od njih, kodnog imena “Weeping Angel” (Plačući Anđeo), koristi Samsungove “pametne” televizore kao pritajene uređaje za prisluškivanje – čak i dok su isključeni, kažu u WikiLeaksu. Naime, agencijski hakeri pronašli su način kako da ubace virus u te televizore, koji zauzvrat snimaju sve razgovore u prostoriji i čuvaju ih direktno na tajnom CIA serveru.

Weeping Angel razvijen je u saradnji s britanskim obaveštajnim službama. Što je najgore od svega, Samsung je još 2015. godne barem prividno priznao da njihovi pametni televizori predstavljaju rizik po privatnost kupaca.

Drugi hakerski program, nazvan Umrage je pozamašna knjižica cyber-napadačkih tehnika, koje je CIA skupila iz raznoraznog malwarea koga su proizvele druge države, uključujući i Rusiju.

Prema onome što je objavio WikiLeaks, velik broj tih tehnika omogućuje CIA-i da prikrije izvor nekih od svojih cyber napada i na taj način zbuni računare forenzičara u istrazi.

Ako se autentičnost tih dokumenata potvrdi, objavljivanje depeša pa čak i Snowdenovo puštanje stotina hiljada dokumenata iz NSA agencije, biće mačji kašalj.