Nemačka podmornica otkrivena je 72 godine nakon što je potopljena oko 50 kilometara od obale Severne Karoline,

Olupinu podmornice U-576 je na dnu mora pronašao sonar Okrakoke čak sedam godina nakon što je potraga počela, a sada se pojavio i prvi snimak.

Podmornica je potopljena tokom bitke koja se odigrala 15. jula 1942. u Drugom svetskom ratu, a veruje se da je u tom trenutku u njoj bilo 45 vojnika.

Podmornica leži u oblasti u kojoj je vojska Trećeg rajha uništavala trgovačke brodove i izazivala haos na pomorskim putevima, nedugo pošto su se SAD uključile u rat.

Kancelarija za istraživanja okeana, zajedno sa Univerzitetom u Severnoj Karolini i federalnim Biroom za upravljanje energijom okeana, tražila je podmornicu još od 2009.

“Sve je tu, onako kako je izgledalo 1942. Ono što nas zanima je šta se desilo sa posadom. Da li su pokušali da pobegnu iz podmornice? Da li su svi izginuli? Da li su proveli na morskom dnu neko vreme, pre nego što su ostali bez vazduha?”, kaže Džo Hojt, morski arheolog koji je učestvovao u potrazi.

Trgovački brodovi su često bili na meti napada i trpeli su velike gubitke. Tanker Blufilds sa zastavom Nikaragve bio je deo konvoja od 24 broda koje je nadzirala avijacija na putu od Virdžinije ka Floridi 14. jula 1942.

U-576 je u to vreme bila znatno oštećena, nakon što je neuspešno pokušavala da potopi brodove saveznika duž obale Amerike. Nemačka podmornica, pod komandom poručnika bojnog broda Hansa Ditera Hajnikea, uključila se u konvoj i izdvojila Blufilds.

Uprkos oštećenjima, Hajnike je odlučio da napadne po svaku cenu. Međutim, u 16 časova, neposredno pre nego što je uspeo da ispali torpeda, jedan od kutera Obalske straže ga je opazio na sonaru.

Obalska straža je silovito napala podmornicu, ali je Hajneke ipak ispalio četiri torpeda, koja su potopila Blufilds i oštetila još dva broda.

Avioni koji su pratili konvoj tada su počeli da gađaju podmornicu, a pucalo se i sa trgovačkog broda Unikoj.

U-576 je potonula zajedno sa 45 članova posade i njena olupina ostaje u vlasništvu Nemačke, u skladu sa politkom SAD, ali je niko neće dirati.

“Međunarodni je običaj da se olupine kopnenih, morskih i vazdušnih prevoznih sredstava za koja se pretpostavlja da drže ostatke palih vojnika smatraju ratnim grobovima. Kao takva, ona su pod posebnom zaštitom i trebalo bi, ako je moguće, da ostanu na tom mestu kako bi počivali u miru”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova Nemačke. izvor: b92