Da li volite naučno fantastične filmove? Ako je tako, onda će vam se ova vest jako dopasti.

Naučnici su pronašli nešto sasvim neobično u permafrostu. Ako niste znali to vam je sloj duboko zamrznutog zemljišta u Arktičkom krugu. Dakle, otkriven je džinovski virus star 30.000 godina. Zove se pithovirus sibericum i ne morate da se brinete, pošto nije opasan za ljude ili životinje.

Ali nije ni tako jednostavno. Naučnici misle da se možda tu negde krije neki drugi virus koji jeste opasan. A pošto su ljudi povećali svoje aktivnosti u ovim krajevima, moguće je da se sa naftom ili rudama koje iskopavaju na površinu iznese i sasvim novi virus.

Zanimljivo je da su u to vreme na tim terenima živeli neandertalci. "Činjenica da možemo da se zarazimo virusom od neandertalaca nas ne čini ni malo spokojnim", kažu naučnici iz Francuske i Rusije koji su otkrili ovaj virus.

 

Uz to, globalno otopljavanje će povećati rizike od aktiviranja nekih drevnih virusa i bakterija. "Zapravo  postoji prilično velika verovatnoća da se pojave patogeni mikrobi koji bi nam naškodili. To mogu da budu obične bakterije ali i opasni virusi", dodaje jedan od istraživača Chantal Abergel.

Permafrost pruža identične uslove kao laboratorije za čuvanje mikroba koji bi se kasnije vratili u život, objašnjavaju naučnici.

Inače, pithovirus sibericum spada u džinovske DNA viruse, pa može da se vidi čak i optičkim mikrospopima, a sadrži više genetskih informacija od većine drugih.

Trebalo bi da znate da su virusu mikrobi koji ulaze u ćelije životinja ili biljaka. Samo tako mogu da se razmnožavaju pošto sami ne sadrže sve neophodno za ovaj proces.

Na kraju, dodajmo da su u planu nova iskopavanja i da se očekuje pronalaženje još starijih mikroba. photo: frank kehner