Astronomi su uz pomoć dva super moćna teleskopa uspeli da snime najstariji do sada objekat u Univerzumu. Galaksiju staru 13.8 milijardi godina. Što znači da je nastala samo 400 miliona godina posle Velikog praska.

Galaksija je nazvana Tayna a snimljena je uz pomoć teleskopa Hubble i Spitzer.

“Zahvaljujući ovom otkriću po prvi put imamo priliku da posmatramo objekte formirane odmah posle Velikog praska”, rekao je naučnik Leopoldo Infante.

Inače, galaksija Tayna je poprilično mala ali naučnici su precizirali da galaksija pravi zvezde 10 puta brže od sličnih ali mlađih galaksija.

Snimak je napravljen uz pomoć prirodnog gravitacionog sočiva. Hubble je snimao klaster galaksija na oko 4 milijarde svetlosnih godina od Zemlje, a upravo to je poslužilo kao uvećavajuće staklo za snimanje ovako udaljene galaksije.

“Baš kao zum objektiv na foto aparatu gravitacija klastera je približila svetlo, pa je bilo sjajnije nekih 20 puta”, saopštila je NASA.

Gravitaciono uvećanje je prvi izložio Albert Ajnštajn u okviru Opšte teorije relativiteta.

NASA za 2018. godinu planira lansiranje teleskopa James Webb koji će biti još moćniji od Hubble-a što će omogućiti pogled u još udaljenije delove svemira.