NASA ima ideju za zaštitu od moguće erupcije supervulkana. A to je mnogo veći problem nego što možete da zamislite.

Recimo ispod nacionalnog parka Yellowstone u Sjedinjenim Američkim Državama nalazi se ogromna komora magme, odgovorna za gejzire i vruće izvore po kojima je to područje poznato.

Ali ova teritorija predstavlja jednu od najvećih pretnji za čovečanstvo i ogromni supervulkan.

NASA zapravo smatra da su supervulkani opasniji od asteroida ili kometa.

A trebalo bi da znate da se na Zemlji nalazi 20 supervulkana, koji eruptiraju otprilike svakih 100.000 godina. Te erupcije mogu dovesti do velike gladi, uzrokovane dugim, vulkanskom zimama.

Poslednja takva erupcija se desila pre više od 100.000 godina. Dakle nova bi mogla da se desi svakog trenutka, što ne uliva baš previše optimizma.

NASA-ini naučnici došli su do zaključka da bi najlogičnije bilo jednostavno ohladiti supervulkan, koji je zapravo divovski generator toplote. Jedan od načina za ostvarenje takvog plana uključivao bi povećavanje količine vode u supervulkanu – samo što bi to bilo nepraktično i skupo.

Zato su pronašli drugo rešenje.

Veruju da bi najisplativije bilo kopati 10 kilometara u dubinu supervulkana i onda upumpati unutra vodu pod velikim pritiskom, koja bi se vratila nazad zagrejana i tako polako hladila vulkan. Cena takvog projekta bila bi 3.46 milijardi dolara, ali bi gratis dobili toplu vodu koja bi brzo vratila uloženi novac. Dugoročno bi se sprečila erupcija supervulkana.

Ovaj plan bi mogao da se primeni na bilo koji aktivni supervulkan na planeti.