Nalet gama zraka su zapravo zvezdane eksplozije koje brišu svaki oblik mogućeg života.  A nakon Velikog praska ove detonacije su uticale da svemir po svemu sudeći bude beživotan. Tako nekako bi mogle da zvuče dosadašnje teorije. Ali da li je baš tako.

 
Naleti gama zraka otkriveni su 1967. godine pomoću satelita a ustanovljeno je da dolaze u dva oblika. Kratki traju oko dve sekunde kada se dve neutronske zvezde ili crne rupe sjedine a drugi su čak kraći i nastaju kad masivna zvezda izgori. 
 
Dvojica teoretičara astrofizike, Tsvi Piran sa univerziteta u Jerusalimu i Raul Himenez sa univerziteta u Barseloni objavili su na ovu temu tekst u časopisu “Physical Review Letters”. 
 
Obelodanjuju da su visokoenergetski dugi naleti gama zraka prave ubice i da postoji 50% šanse da je zemlja bila izložena tim smrtonosnim eksplozijama poslednjih milijardu godina. 
 
A šta je sa drugim galaksijama? Druge galaksije zapravo su puste i male u poređenju sa Mlečnim putem, pa imaju nisku metaličnost. Znači 90% njih ima previše dugih naleta gama zraka. Tokom 5 milijardi godina nakon Velikog praska sve su galaksije bile takve, pa su naleti gama zraka svuda onemogućivali razvoj života. 
 
Kada se govori o drugim galaksijama a imjući u vidu nalete gama zraka, opšti je zaključak da je život moguć jedino u spoljašnjem području velikih galaksija. 
 
Znači li to da je 90% galaksija prazno? 
 
Tsvi Piran kaže da je problem opstanak života s potencijalom za inteligenciju. „Gotovo je sigurno da bi bakterije i neki niži oblici života preživeli takvu kataklizmu.” 
 
Zaključci ovih naučnika su veoma bitni i ukazuju na to da su do sada stručnjaci zapravo gledali na pogrešnu stranu. Pokušavajući da uhvate znake života naučnici sa Instituta SETI u Kaliforniji su pomoću radioteleskopa većinom tražili u središtu Mlečnog puta, gde zvezda ima mnogo i gde naleti gama zraka sprže takoreći sve. Život možda postoji ali treba gledati na drugu stranu.