Naučnici iz Američke svemirske agencija (NASA) su na vanrednoj konferenciji za medije danas saopštili da imaju dokaze kako je Mars imao atmosferu sličnu Zemljinoj.

Što znači da je milijardama godina Mars izgledao veoma slično Zemlji. Ali nešto se dogodilo pre 3,7 milijardi godina što je ozbiljno promenilo klimu na Crvenoj planeti, zbog čega se vremenom pretvorio u u suvu, pustu i zamrznutu beživotnu planetu kakva je danas.

Godinama su se naučnici pitali šta se desilo. Gde je nestala voda i zašto je atmosfera isparila.

E pa NASA je najzad otkrila šta se desilo ovoj planeti i kakva katastrofa je zadesila.

Mars je baš kao i Zemlja imao magnetno polje, koje je štitilo planetu od štetnih uticaja i zračenja iz svemira. Ali se ono “ugasilo” pre oko 4,2 milijarde godina, posle čega je planeta izgubila moćnu zaštitu.

Atmosfera Marsa je polako nestala pod uticajem solarnih vetrova. Vidite, u prošlosti su solarni vetrovi bili mnogo češći, a upravo je to razlog zbog koga je Mars ubrzano gubio atmosferu.

Naučnici su objasnili da se sa Zemljinom atmosferom to nije desilo zbog njenog jakog magnetnog polja koje štiti našu planetu.

NASA precizira i da je Mars nekada bio prekriven velikim vodenim površinama, ali da se količina vode smanjivala uporedo sa stanjivanjem atmosfere.

Proces gubljenja atmosfere i trajao je do pre 3,7 milijardi godina.

“Mars je izgleda imao gustu atmosferu dovoljno toplu za podršku tekuće vode koja je ključni sastojak i temelj za život kakvog danas znamo’, rekao je John Grunsfeld, astronaut i saradnik Nase.

Dakle, možda je bilo i života na crvenoj planeti. Možda…