Naučnici su na jednom tajlandskom arhipelagu otkrili makaki majmune koji koriste kameno oruđe za otvaranje školjki i oraha. Zaključili su prema uzorcima alata od kojih su neki stari i 50 godina, da majmuni već decenijama žive u kamenom dobu.

Istraživači su istakli da je članove ove zajednice majmna na korišćenje oruđa naterala nužda.

Smatra se da je starost pronađenog oruđa pedesetak godina ali postoji mogućnost da veština datira hiljadama godina unazad, još iz vremena kada su se ostrva odvojila od kopna tokom poslednjeg ledenog doba. Ostavši bez svoje prirodne hrane, makakiji su morali da se orijentišu na ono što im je bilo dostupno –uglavnom kokose i školjke.

“Činjenica da oruđe koriste samo životinje na ostrvima ukazuje da su ostali zarobljeni na njima kada je nivo mora porastao na kraju poslednjeg ledenog doba”, rekao je Majkl Haslam sa Univerziteta Oksford, koji je na čelu Projekta za arheologiju primata.

“Naročito nas zanima poređenje između onoga što rade majmuni i onoga što su radili savremeni ljudi nakon izlaska iz Južne Afrike”, objasnio je za BBC Haslam.

Istraživanja ponašanja majmuna otkrila su da oni traže školjke u nepredvidljivim smenama plime i oseke kako su to najvjerovatnije radili i ljudski preci. Postoji i mogućnost da je morska hrana makakijima omogućila da razviju viši nivo inteligencije.