Grupa naučnika sa Antarktika je upravo saopštila da su dokazali postojanje kosmičkih neutrina. To su malene energetske čestice koje do nas dolaze iz dalekog svemira. Mada nismo sasvim sigurni odakle.

Zbog čega bi ovi maleni komadići materije bi najzad mogli da nam otkriju najveće misterije univerzuma.

Naučnici smatraju da neutrini verovatno nastaju u dosta dramatičnim okolnostima: crnim rupama, suprenovama ili samom jezgru galaksija.

Zanimljivo je da putuju kroz prostor i vreme bez ikakvih promena što bi moglo da bude posebno korisno istraživačima.

Ipak, problem je što ih je veoma komplikovano uočiti. Recimo zato što nemaju masu niti naboj. Tek 2013. godine naučnici su u laboratoriji na Južnom Polu uspeli da uhvate dva neutrina. Možda. Nazvali su ih Bert i Erne. Doduše nikada nije potvrđeno da su to zaista kosmički neutrini.

Novi rezultati, posle dve godine istraživanja ukazuju da su neutrini ipak tu. Naučnici su uspeli to da dokažu uz pomoć optičkih senzora, zakopanih duboko u ledu u okviru laboratorije IceCube Neutrino Observatory koja se nalazi u sred Antarktika.

Sledeći korak će biti otkrivanje tačnog porekla ovih čestica. Što bi mogao da bude put do shvatanja same suštine sveta oko nas… Ali neće to baš skoro.