Tokom našeg života u proseku ćemo provesti 24 godine u snu. To je dosta. Ali i pored toga, kao da smo svi stalno neispavani.

I to je verovano tačno.

Pa koliko sna nam je zaista potrebno?

Za početak, trebalo bi da zaboravimo na mit o 8 sati sna.

Ne postoji niti jedan dokaz ni relevantno istraživanje koje potvrđuju da je odraslim osobama neophodno baš osam sati sna, kaže Daniel Kripke, jedan od najpoznatijih naučnika koji se bavi snom.

Zapravo, on je nedavno otkrio da ljudi koji spavaju između 6.5 i 7.5 sati žive duže, srećniji su i produktivniji od drugih.

Ono što je posebno zanimljivo je da bi više sna moglo da bude loše za vaše psihofizičko zdravlje.

Takođe, nema univerzalnog odgovora za potrebe sna.

“To bi bilo kao kada bismo rekli da svi moramo da nosimo cipele broj 40”, objašnjava Jim Horne, još jedan poznati istraživač.

Zato je potrebno da svako od nas pronađe idealno vreme koje ćemo spavati i posle koga se osećamo odmorno i produktivno.

Naučnici kažu da je pored toga veoma važno i da izgradimo ritual spavanja. To znači da uvek u isto vreme idemo u krevet, ali i ustajemo. Čak i vikendom. Pre spavanja bi trebalo da se recimo uvek istuširamo, operemo zube i čitamo 15 minuta. To će nam pomoći da lakše utonemo u san i mirnije spavamo.

A kako ćemo znati da smo neispavani i kako će se nedovoljno sna odraziti na nas?

Nećemo biti gluplji, kao što se ponekad misli.

Ali naš mozak hoće raditi nešto lošije. Odnosno, više vremena će nam trebati da se fokusiramo na određene stvari. Dakle, bićemo manje efikasni i manje produktivni. A to nije dobro.