Borba protiv širenja i zaustavljanja pandemije je pokazala da svaka zemlja ima svoje načine kojima se bori protiv novog korona virusa.

Izgleda da je Hong Kong najviše uspeo u tome. Ima 7,5 miliona stanovnika a zabeleženo je samo 4 smrtna slučaja, podseća Nature.com. Ističe se da su tome doprinele brze mere nadzora, karantin i socijalno distanciranje sa upotrebom maski za lice, zatvorenim školama.

Analiziranje efikasnosti mera koje se primenjuju širom sveta za ograničavanje širenja covida 19 pomoći će da se predvidi koja je mera dala najbolje rezultate. To znači da će i vlade moći da smišljaju svoje strategije na bazi naučnih istraživanja.

“Ne radi se o sledećoj epidemiji. Radi se o tome “šta sada da radimo”, rekla je Rosalind Ego iz Londonske škole tropske medicine.

Kombinovanje podataka iz celog sveta omogućiće istraživačima da uporede rezultate na onovu kojih će osmisliti modele koje mogu odrediti nove faze pandemije.

U analizi podataka i njihovom kombinovanju rade timovi stručnjaka sa Univerzieta Oksford, Naučni centar u Beču, neprofitne organizacije koje su okupile veliki broj dobrovoljaca za prikupljanje podataka.

Ističe se da je brzina analiziranja od suštinskog značaja, jer je svaki trenutak dragocen.

Navodi se recimo primer Švedske, Velike Britanije, Holandije koje su u početku epidemija prihvatile strategiju imuniteta stada što podrazumeva da su primenjivale vrlo malo mera i bazirale se na njihovom dobrovoljnom poštovanju. Kasnije su Velika Britanija i Holandija prešle na agresivnije mere.

Za razliku od njih Nemačka i Austrija su usvojile agresivne strategije u ranim fazama.

Ističe se i to da su siromašne zemlje prihvatile uglavnom oštrije mere od bogatih zemalja.

Svi ovi primeri poslužiće da se donesu zaključci a onda i predlože najbolje mere za dalju borbu u sprečavanju širenja covida 19.