Moćna mašina urla, ne čujete ništa oko sebe osim neprestanog maltretiranja motora, koji mora brže, preciznije i efikasnije, inače ćete zaostati… Do gole kože ste u znoju, vruće vam je ispod kacige, ruke su vam napete kao strune, morate da kontrolišete volan, centrifugalne sile vas čupaju iz vozila, u pojedinim momentima ste na samo desetak centimetara od betona, a u punoj ste brzini…

 

Ne, nije Formula 1. Kada čujete da motor prosečnog kartinga ima svega 6,5 konjskih snaga (i slovima: šest i po KS), možda ćete se nasmejati: šta je to naspram ne Formule, već najobičnijeg jugića koji ima 45 konjskih snaga?

O, ne možete ni zamisliti šta sve mogu tih šest i po konja da proizvedu na vaš organizam. Nakon desetominutne trke, koliko one prosečno traju, osećate se umorno i iscrpljeno kao da ste bar dva sata intenzivno radili u teretani, ili prenosili nameštaj na treći sprat.

 

U Beogradu, za sada, postoje dve karting staze. Jedna je Autokomerc (kad krenete ka aerodromu, pa malo pre njega, sa leve strane), koja se ponosi svojom FIA C licencom za međunarodna i domaća takmičenja. Druga je Bibikart i nalazi se na Adi Huji.

 

Cena iznajmljivanja kartinga za jednu trku je 1.100 dinara na Autokomercu (1.000 dinara vozilo i 100 dinara za potkapu, ako je nemate). Na Adi Huji ta cena iznosi 1.000 dinara. Naravno, ovo se odnosi na amaterska, odnosno rekreativna vozila – sportski kartinzi (od 13 konja) su dosta skuplji, i u svakom slučaju vam preporučujemo da se prvo dobro uvežbate na rekreativnom. Ukoliko zakupljujete stazu za više osoba, odnosno za više trka, postoje dodatne pogodnosti, odnosno popusti u oba karting centra. Ne treba govoriti da je karting jedna od disciplina idealnih za tzv. team-building, odnosno za održavanje dobrih odnosa i osećaja zajedništva kod zaposlenih.

 

Karting je sport koji je u Srbiji još uvek na počecima – jedan od razloga su visoke cene za prosečnog stanovnika Srbije – i jedne trke, a da ne govorimo o kupovini celog vozila, gde se cene kreću od 500 evra pa na više. U tu cenu, naravno, ne ulazi stalna briga o vozilu, menjanje guma, popravke, i slično. Ipak, da postoje pokušaji da se karting popularizuje pokazuje i osnivanje nekoliko karting klubova, kakav je, na primer SOR (Serbia Off Road), koji je osnovan 2008. godine, a između ostalog propagira i organizuje karting trke.