NASA već godinama govori o slanju ljudi na Mars sa svojom novom ogromnom raketom, novim sistemom i letilicom nazvanom Orion. Međutim, iz NASA-e su tek nedavno otkrili kako planiraju da koriste novi hardver za putovanje na Mars, na čiji će razvoj biti potrošeno 40 milijardi dolara.

Američki predsednik Donald Trump potpisao je 21. marta ove godine Zakon koji propisuje da NASA treba da pošalje ljude na Mars do 2033. godine. Sedam dana posle toga, iz ove svemirske administracije su objavili istraživanje o Marsu na 36 stranica, kao i detaljan plan odlaska na Crvenu planetu. Dokument je predstavio William Gerstenmaier, šef istraživačkih operacija u NASA-i.

Prema planu iz NASA-e, odlazak na Mars neće biti moguć za klaustrofobične niti osobe slabog srca. Naime, putnici na Mars će biti zaključani tri godine u dubokom svemiru, i to u svemirskom brodu koji izgleda kao cev. Astronauti bi krenuli ka Marsu 2033. godine i verovatno se nikada ne bi vratili. “Napravili smo važne korake za put u duboki svemir u blizini Meseca gde će astronauti graditi i početi testiranje sistema potrebnih za putovanja na izazovne svemirske destinacije kao što je Mars”, navodi se u saopštenju NASA-e. Putovanje na Mars predstavljeno je u četiri faze. Iz NASA-e su saopštili da prva faza podrazumeva korišćenje Međunarodne svemirske stanice za predstavljanje svemirskih istraživanja i operacija novim komercijalnim industrijama kao što su SpaceX, Boeing, Orbital ATK i druge. Druge faze podrazumevaju istraživanje Marsa, obilazak oko ove planete, postavljanje novih sistema u svemir, testne letove i slično.

Ali možda neki stigne do Marsa i pre NASA-e. Elon Musk, osnivač kompanije SpaceX nedavno je rekao da planira da pošalje ljude na Mars do 2022. godine. Kako kaže, sve što želi jeste da kolonizuje Mars i zaštiti čovečanstvo od uništenja i “lutalica” asteroida.

“Smatram da je dobro da postoji više puteva do Marsa”, rekao je Musk komentarišuću projekat NASA-e.