Temperatura je minus 10 stepeni, ali vetar koji duva stvara utisak da je mnogo hladnije. Savsko jezero je potpuno prekriveno ledom debljine 10 centimetara. Pripreme za podvodno ronjenje počinju pravljenjem rupe u ledu, kroz koju će ronioci proći, a led se probija motornom testerom i sekirom. Prvi u vodu kreću Davor, Janez i Branka.

 

> Pogledajte šta je otkriveno u Savskom jezeru na Adi!

– Hladan talas prvo udara u lice. Osećaj je fenomenalan dok ronite, temperatura vode je dva stepena – priča za „24 sata“ Branka, jedina dama koja se za vikend osmelila na ronjenje pod ledom.

Ronjenjem se bavi četiri godine, a od 2009. do 2011. godine držala je nacionalni rekord u ronjenju na dah.

Razbijanje leda debljine 10 centimetara i uživanje ispod leda koje je trajalo 25 minuta | Foto: Svet ronjenja
 
– Vidljivost u vodi bila je četiri metra, a mi smo ronili na dubini od pet metara. Ovde nije poenta roniti duboko, već uživati ispod same površine leda. Vazduh koji mi ispuštamo sakuplja se iznad nas i stvara nešto kao oblak, bukvalno možete da ga dodirnete i povučete. Kao magija – priča Branka.

Ronioci pod ledom vezani su kanapom jedni za druge i za osobu koja je na površini.

> Ronjenje za početnike!

 

– Adrenalin prilično radi dok ste dole zato što imate jednu jedinu rupu iz koje možete da izronite, a znate da ne možete da probijete led zato što je suviše debeo. Ronili smo čitavih 25 minuta – kaže ona.

Odela koja koriste takođe se razlikuju od onih koja koriste obični ronioci.

– To su takozvana suva odela, koja ne propuštaju vodu, a ispod njih može da se obuče laganija garderoba, pa je u njima malo toplije. Međutim, prava je agonija kad izlazite iz vode. Napolju je minus, i prvo stradaju prsti, stopala, šake i glava. Maska mi se zaledila čim sam izašla iz vode – priča Branka.

Posle njih, u 20-minutnu avanturu ronjenja pod ledom krenuli su i Kristijan, Veljko i Miroslav.