Većina je protiv genetski modifikovane hrane a suština je da i ne znamo koliko je takve hrane već na našem tržištu.

Dakle, upoznajmo se sa genetski modifikovanom hranom, odnosno namirnicama gde je najčešće ima:

Šećerna repa

Šećerna repa u genetski modifikovanom obliku u SAD je dozvoljena je 2005. godine, zatim zabranjena 2010. godine a onda ponovo dozvoljena 2012. godine. GMO šećerna repa čini pedeset posto američke proizvodnje šećera.

Mleko

Zbog povećanja proizvodnje mleka kravama se izobilno daje rBGH hormon rasta.

Kukuruz

Gotovo 85 posto kukuruza u SAD je genetski modifikovan. Analizom je pokazano da su čak i neke poznate marke organskih kukuruznih pahuljica uglavnom napravljene od genetski modifikovanog kukuruza.

Soja

Soja je jedna od najčešće genetski modifikovanih namirnica.

Žute tikve i tikvice

Genetski modifikovane tikvice i žute tikve sadrže proteinske gene koji štite protiv virusa. Baš poput svojih ostalih genetski modifikovanih srodnika, gotovo je nemoguće utvrditi razliku između normalno gajenog i GMO povrća.

Alfalfa

Alfalfa je biljka koja se koristi u čajevima i kao dodatak hrani za povećanje apetita i vitalnosti, poznata je po tome što stimuliše varenje. Kultivacija genetski modifikovane verzije ove biljke dozvoljena je 2011. godine.

Kanola

Upoznajte i kanolu, čije se semenke koriste za proizvodnju jestivog ulja. Kanola ulje smatra se najzdravijim uljem za kuvanje zbog niskog nivoa zasićenih masnih kiselina a ima dosta i omega-3 masnih kiselina. Ali skoro 90 posto kanole danas je genetski je modifikovano.