Šta su to emocije? Verovatno ćemo se svi složiti kako su to univerzalne pojave karakteristične za baš sve ljude. Dobijamo ih rođenjem i bes, strah ili sreća su baš isti svuda na svetu, baš kod svih ljudi.

Sa time su se slagali Platon, Dekart, Froid, pa čak i Dalaj Lama.

Ali to nije tačno.

Što je otkriveno tek nedavno. Naučnici nisu uspeli da otkriju niti jedan fizički dokaz zajednički za prepoznatljive emocije. Šta to znači, sigurno se pitate? To znači da emocije poput besa, ili ljutnje ili sreće uopšte nisu univerzalne. Već se razlikuju od osobe do osobe, piše The Guardian.

Dakle, vi možete da bes doživite promenama u jednoj regiji mozga, uz rast pritiska i želju da nešto razbijete. Dok će neko drugi imati sasvim drugačiju fizičku reakciju pa čak i aktivirane druge regije u mozgu, uz potpuno drugačije posledice.

Naučnici kažu da emocije zapravo uopšte nisu univerzalne i date od rođenja, već su nešto što mi učimo i stvaramo. U tome veliku ulogu ima kultura i društvo u kome odrastate, objašnjava Lisa Feldman Barret, autorka knige “How Emotians are Made”.

Otkriće je zapravo toliko važno da može fundamentalno da promeni naše stavove o mentalnim i fizičkim bolestima, shvatanje veza, kao i vaspitavanje dece. I na kraju, ovo otkriće potpuno menja i naše shvatanje samih sebe, zato što emocije koje osećamo nisu nešto što je Bogom dano, već nešto što smo sami stvorili. A to znači da možemo i da ih promenimo…