Na današnji dan Amerika je bacila četiri hidrogenske bombe na Španiju. Sve se odigralo 17. januara 1966. godine nesrećnim slučajem. Bombe nisu eksplodirale, ali ipak nije sve prošlo tako jednostavno.

Bombarder B-52 se sudario sa avionom za punjenje KC-135 iznad kod španske obale na Mediteranu. Tri hidrogenrske bombe od 70 kilotona su pale u blizini grada Palomares, a četvrta u more.

Nesreća se odigrala u jeku hladnog rata kada su američki bombarderi naoružani nuklearnim oružjem redovno kružili oko planete. Ideja je bila da u svakom trenutku mogu da udare na Sovjetski Savez, koji je i sam imao sličnu praksu.

Avion se vraćao u Severnu Karolinu posle zadatka, a u vazduhu je trebalo da se dopuni gorivom. Tom prilikom se sudario sa tankerom, posle čega se avion raspao a gorivo zapalilo. Sva četiri člana posade letećeg tankera su nastradala u eksploziji, dok su piloti bombardera uspeli da otvore padobrane i prežive. Ni jedna od četiri bombe koje su pale nije eksplodirala. Ipak, eksplozivni materijal u dve bombe je aktiviran zbog udara u zemlji, što je radioaktivni plutonijum raspršilo u zemljište oko Palomaresa. Treća bomba je ostala netaknuta i lako je demontirana posle nesreće.

Četvrta hidrogenska bomba je pala u more. Čak 33 broda Američke mornarice su pokušavala da otkriju njenu lokaciju danima, koristeći čak i čudo tehnike iz tog vremena – IBM kompjuter koji je izračunavao mesto pada. Nažalost, površina na kojoj je bomba mogla da padne je bila prevelika. Kasnije se srećom javio svedok, španski ribar koji je dao preciznije informacije o mestu pada. Tek dva meseca kasnije, 15. marta podmornica je otkrila bombu i ona je izvađena 7. aprila.

Zanimljivo je da ovo nije jedini slučaj kada je Američka Vojska gubila nuklearno oružje. Ne zna se tačan broj bombi koje su nestale, ali ih je po svemu sudeći najmanje osam koje nikada nisu pronađene.