Svi smo gledali filmove u kojima otimaju pilote, pa se obično tu nađe onaj jedan entuzijasta koji uspeva sam da prizemlji avion. Koliko to teško može biti? Ako pitate profesionalne pilote: jako teško!

Pilot Dreamlinera otkrio je da je prizemljiti avion težak posao. Evo i zašto:

“Većina ljudi ne bi znala ni kako da uključi radio i razgovora sa nekim na zemlji. Avionsko osoblje nije obučeno da koristi radio, pa ni oni ne bi bili korisni. S druge strane, nemate ni neogračenu količinu goriva, pa dok biste se obučili ne biste ni stigli da sletite prema rasporedu, te ne biste imali ni dovoljno goriva. Kontrolori leta nisu piloti. Većina njih samo razume osnovne činioce letelice, a da upravljaju njome pojma nemaju. U scenariju iz filmova, po kratkom postupku bi na vezu morao da se dovede instruktor letenja. A za to bi opet trebalo dosta vremena. A vreme je gorivo kada letite. Ako bi trebalo da reprogramirate FMGC (Flight management & guidance computer) da biste se preusmerili na alternativni aerodrom i napravite najmanju grešku u unosu podataka, nema šanse da će to neko na zemlji videti. Ako diskonektujete autopilota nenamerno, opet niko na zemlji za to ne bi znao. Dok bi oni shvatili, vi biste već došli u veoma opasnu situaciju“

Pilot Anas Maz, koji upravlja manjim avionima, objasnio je zašto bi i njemu bio izazov da prizemlji veliki putnički avion.

“Imam skoro 1.500 časova letenja na modelu Dash 8s. Neverovatno moćna letelica za svoju veličinu. U svojoj školi letenja koristio sam Cessnu 150 i to je primarni avion u kom sam leteo, a trenirao sam u modelu Piper Seneca 2. I pored toga ne mogu da garantujem da bih uspešno prizemljio A320 i B737 na zemlju. Isto tako, piloti koji upravljaju velikim avionima, ne bi mogli tako lako da upravljaju malim. Čuo sam priču o jednom pilotu koji je srušio Dash 8 na zemlju čim je ušao u njega. Sleteo je tako grubo da je jedan prednji točak probio krilo. Svaka letelica je drugačija“, objasnio je.  b92